| monica_8816 a întrebat:

Cand se foloseste past simple si cand se foloseste past continuous? cand o actiune e lunga si alta scurta? cum imi dau seama care e scurta si care e lunga? funda si vot

Răspuns Câştigător
| vlad9913 a răspuns:

Deci...trebuie sa iti zic ca nu sunt sigur 100% de raspunsul meu, doar 95%winking
past simple se foloseste cand vrei sa exprimi o actiune care s-a intamplat in trecut.
ex: I bought a nice T-shirt
past continuous se foloseste atunci cand vrei sa exprimi o actiune care s-a intamplat si a fost intrerupta
ex: I was playing the guitar, when my father entered the room.

oricum nu is sigur 100%, mai intreaba si pe altcinevawinking

1 răspuns:
| gogaie a răspuns:

Poate găsești răspunsul tău aici http://tedoareminteacunoi.blogspot.com/ :D