| vintageheart a întrebat:

Cand utilizam past continuous si cand past simple? Ms mult:*

Răspuns Câştigător
| liveincolors a răspuns:

Past continuous se foloseste cand vorbesti de o actiune din trecut, care a fost intrerupta de o alta actiune.
de ex: While i was drinking my cofee, the phone rang. (In timp ce imi beam cafeaua, a sunat telefonul).
I was having my lunch, when she phoned.

Past tense se foloseste pentru actiuni din trecut terminate.
I saw the film yesterday. (Am vazut filmul ieri.)
si actiuni repetate in trecut.
Every day we got up early and went to the beach. (In fiecare zi ne trezeam devreme si mergeam la plaja)

Sper ca te-am ajutat cat de cat:d

| Cippri a răspuns (pentru liveincolors):

Nu se foloseste si pentru actiuni consecutive in trecut?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa vorbesti mai des in engleza, uita-te la filme, desene animate, orice. Asa inveti cel mai usor, iti formezi o baza, o idee. Apoi te-apuci si citesti teoria, altfel - daca o citesti acum iti intra pe o parte si-ti iese pe alta (daca era cazul altfel nu cred ca mai intrebai asta).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Past simple ii cand ai vb la forma a 2-a sau la vb regulate ed, iar past continous ii cu -ing la capatul vb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Past continuous :O actiune care a avut loc in trecut si poate continua si in viitor