| Elena20022903 a întrebat:

Hei TPU,eu sunt la pregatire la engleza,și am facu timpurile present simple și continuous,past simple și continuous,present perfect simple și continuous,past perfect simple și continuous,știu teoria,dar nu știu sa le aplic,știu și formele, dar nu îmi pod da seama când sa le aplic. Ajutor.

1 răspuns:
| cleo2912 a răspuns:

Present Tense Simple
I watch TV daily. (Mă uit la TV zilnic.)
→ o acțiune pe care o fac în mod regulat.

Present Tense Continuous
I am watching a movie right now. (Mă uit la TV chiar acum.)
→ o acțiune pe care o fac în momentul vorbirii.

Past Tense Simple
I watched a great movie last night. (Am văzut un film grozav noaptea trecută.)
→ o acțiune încheiată în trecut.

Past Tense Continuous
I was watching TV when you called. (Mă uitam la TV când ai sunat.)
→ o acțiune întreruptă din trecut.

Present Perfect Tense Simple
I have just watched the news. Do you want me to tell you what’s new? (Tocmai m-am uitat la știri. Vrei să îți spun ce e nou?)
→ o acțiune care tocmai s-a încheiat.

Present Perfect Continuous:
Si aceasta forma verbala apartine timpului prezent si se raporteaza la momentul prezent.
Prezentul perfect continuu (Present perfect continuous) se foloseste pentru actiuni, stari, sentimente începute în trecut si care se desfasoara si în prezent, poate si în viitor.
Este adesea folosit cu expresii adverbiale ca: for ages (de multă vreme), for three hours (de trei ore), since 19... (din anul 19...), since last year (de anul trecut), recently (recent), lately (in ultimul timp)
Prezent perfect continuu se formeaza cu ajutorul formei: Have/has + been + participiul prezent (-ing).

Past Perfect Tense Simple
I had watched that movie before Jane told me about it. (Văzusem acel film înainte ca Jane să îmi spună despre el.)
→ o acțiune care s-a încheiat înainte de un anumit moment din trecut.

Past Perfect Continuous:
e.g. I have been washing the car for two hours. → Mă interesează faptul că mi-am petrecut ultimele două ore spălând mașina.
e.g. I had been washing the car for two hours before it started to rain. → Mă interesează faptul că mi-am petrecut două ore spălând mașina înainte ca ploaia să înceapă.

Sper ca ti-am fost de ajutor! :*