| Bestialalori a întrebat:

Care sunt beneficiile pe care le poate aduce lectura in viata adolescentilor? Primiti funda va promit.

Răspuns Câştigător
| saymoon a răspuns:

Sunt o multime, pe mine m a ajutat enorm, din multe puncte de vedere:
-ti se largesc orizonturile (citesti-cunosti, nu citesti-atunci nu stii)
-iti dezvolti un vocabular destul de consistent, mult mai mult decat ti l ai face doar asa, din auzite
-iti d ai seama de potetialul si talentele tale, cunoscand povestea unora (de exemplu), poti face asemanare cu a ta, si de cea ce poti face tu
-eu, personal, cu ajutorul cartilor, mi am dat seama ca pot face literatura si scriu poezii si o sa scriu si carti, in viitorul destul de apropiat
-imaginatie, un punct destul de important
-mintea nu "rugineste", lucreaza pentru a percepe imaginile din carte, pe cand la TV iti sunt date de a gata, iar creierul nu se mai aboseste, ceia ce inseamna ca nici adolescentii nu vor fi in stare sa priceapa o lectie din prima
-nu mai ai dificultate la citit, pe care, cu regret spun, dar multi abia pot citi
-prin lectura te calmezi, iar daca toti adolescentii si ar face timp pentru lectura, nu ar mai fi atat de "stresati".
Parerea mea, dar punctul meu de vedere vine din partea unei adolescente.
Numai bine si lectura placuta.

7 răspunsuri:
| scarlethara a răspuns:

Lectura poate aduce idei de viata, poate crea idealuri
in concluzie, chiar cred lectura poate aduce beneficii in viata adolescentilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dezvolti cultura generala si vocabularul. O sa poti sta de vorba si cu un director si cu un cersetor, fara sa ai dificultati in a ti gasi cuvintele, sau sa iti fie teama sa nu faci vreo greseala. Bine asta e un exemplu. Este foarta importanta lectura in viata tuturor nu numai a adolescentilor.

| Laurretta a răspuns:

Devii mult mai intelectual. te ajuta sa comunici mai mult cu persoanele si iti dezvolta foarte mult vocabularulwinking

| Laurretta a răspuns:

Daca toti ar fi citit macar o carte, nu "ursul pacalit de vulpe" sau "scufita rosie", tara acesta nu ar mai fi fost de kko!
P. S. Parerea mea! happy

| Savy a răspuns:

1. Iti dezvolti spiritul analitic
2. Iti poti oglindi principiile si valorile proprii in cele ale subiectelor, dandu-le "volum" prin comparatie
3. Adaugi ceva nou si plin vocabularului si poate reusesti sa inveti si intelesul corect al unor cuvinte
4. Aflii ca exista si altceva decat manele, cocalarism, pitipoance

| babyblue a răspuns:

Sunt unele carti care iti pot oferi un model de viata. Exemplu Exuvii de Simona Popescu. E o carte interesanta, printre putinele pe care le-as recomnda celorlalti.
Pe de alta parte, iti imbogatesti vocabularul.

| vzsorin a răspuns:

Va multumesc mult pentru raspunsuri... Miai fost de un mare ajutor:*:*