| VannEe a întrebat:

Vi se pare importanta lectura in viata unui om? De ce credeti ca majoritatea adolescentilor au ajuns sa creada ca a citi este un defect? Din ce categorie faceti parte?

Răspuns Câştigător
| CandyTetris a răspuns:

Nu inteleg de unde stereotipul asta? Nu cred ca am un singur prieten care sa nu fi citit macar cateva carti(prietenii mei fiind undeva intre 12 si 20 de ani).Nu stiu nici un adolescent care sa zica "e o rusine sa citesti". Poate copii mici(7-10 ani) fiindca asa vad in desene si adultii au prostul obicei de a le spune copiilor ca lor nu le-a placut scoala, asa ca urmeaza exemplul. Oricum odata ce cresc toti descopera placerea cititului...
Cred ca am deviat putin de la subiectbig grin.Ca sa raspund intrebarii tale. Lectura e importanta. Lectura stimuleaza mintea si formeaza caracterul.Personal ador lectura, cat timp nu e legata de scoala.Fiindca de cele mai multe ori ni se impun termene limita absurde si trebuie sa retinem mii de detalii, doar ca sa argumentam la urma opinia criticilor in loc de a noastra... Oricum, orice carte poate fi recititahappy. Hope I helped.happy

3 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Da,cu siguranta este importanta lectura in viata unui om.Cartile te fac un om cult, mai intelept, mai deschis la minte.Iti dezvolta vocabularul si puterea de concentrare, este un lucru foarte rau ca majoritatea adolescentilor din ziua de azi nici nu ar mai pune mana pe o carte, de fapt asta se si vede in comportamentul lor.

| justagirl2 a răspuns:

Salut. nu stiu daca e corect ce ai spus de faza cu defectul. acum nu se mai citeste pentru ca sunt alte "tentatii", nu are rost sa le mai enumar ca se stiu. am citit cateva carti prin liceu si genarala, nu foarte multe, acum ce m am apucat "mai serios" ca imi permite locul de munca sa zic asabig grin

| DracoMalfoy a răspuns:

Nu stiu ce sa raspund la intrebarea cu de ce cred majoritatea adolescentilor ca a citi e un defect, dar mie nu prea imi placea cand eram mai mic sa citesc fiindca nu imi placeau cartile pe care ni le cerea sa le citim la scoala si pentru ca nu citisem nimic care sa imi placa pana atunci. In prezent, insa, imi place sa citesc o carte buna; ma relaxeaza.