| Chocoolatte a întrebat:

Care sunt beneficiile pe care le poate aduce lectura in viata adolescentilor?(compunere)big grin (Funda big grinbig grinbig grin)

1 răspuns:
| deutzik34 a răspuns:

Sunt o multime, pe mine m-a ajutat enorm, din multe puncte de vedere:
-ti se largesc orizonturile (citesti-cunosti, nu citesti-atunci nu stii)
-iti dezvolti un vocabular destul de consistent, mult mai mult decat ti l-ai face doar asa, din auzite
-iti dai seama de potentialul si talentele tale, cunoscand povestea unora (de exemplu), poti face asemanare cu a ta, si de cea ce poti face tu
-eu, personal, cu ajutorul cartilor, mi-am dat seama ca pot face literatura si scriu poezii si o sa scriu si carti, in viitorul destul de apropiat
-imaginatie, un punct destul de important
-mintea nu "rugineste", lucreaza pentru a percepe imaginile din carte, pe cand la TV iti sunt date de a gata, iar creierul nu se mai aboseste, ceia ce inseamna ca nici adolescentii nu vor fi in stare sa priceapa o lectie din prima
-nu mai ai dificultate la citit, pe care, cu regret spun, dar multi abia pot citi
-prin lectura te calmezi, iar daca toti adolescentii si ar face timp pentru lectura, nu ar mai fi atat de "stresati".
Parerea mea, dar punctul meu de vedere vine din partea unei adolescente.
Numai bine si lectura placuta.