| luciantroinea a întrebat:

Ce benefici poate aduce lectura in viata adolescentilor?

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Ai carte/ai parte! asa zice o veche zicala.
http://www.scritube.com/literatura-romana/Ai-carte-ai-parte24241265.php
http://www.scribd.com/......escentului
O zi frumoasa sa ai:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lectura e foarte binevenita in randul tinerilor, e recomandata.iti poate dezvolta simtul gandirii, iti antreneaza mintea sa calculezi imediat despre ce e vorba intr-o discutie, poti lega imediat ce spune interlocutorul, daca ma intelegi ce vreau sa spun.Iti antreneaza in asa fel mintea incat,aproape nu e nevoie sa iti spuna cineva tot,pentru ca banuiesti ce vrea sa spuna.E o metoda de a gandi corect. ma intelegi ce vreau sa spun, da? lectureaza, in asa fel cunosti, afli, esti informat, etc.

| ande06cata a răspuns:

Da pe langa faptul caiti dezvolta gandirea, vocaularul etc. te ajuta si in viata pentru ca in carti sunt descrise diverse situatii de viata care ti s-ar putea intampla si tie si citind despre asta vei stii cum sa procedezi, in carti poti gasi cele mai bune sfaturi despre viata, sunt multe carti care prezinta situatii reale, iar daca nu e real oricum e inspirat din viata reala. Cititul te ajuta cu enorm de multe lucruri, citeste si ai sa vezi ca e asa!