| Ofatacuvise a întrebat:

Ce face un ajutor de ospatar? E greu? Daca nu ai experienta te angajeaza cineva?

1 răspuns:
| Figaro69 a răspuns:

Ajutorul de ospatar este un fel de debarasator. Ospatarul ia comanda initiala a clientului, il serveste, face nota, pe cand ajutorul schimba scrumiera debaraseaza masa de sticle pahare farfurii, tacamuri, etc, poate transmite ospatarului o noua comanda a clientului... asta face de regula. Este cam multa agitatie in acest domeniu, ma refer ca te plimbi din colo-ncolo. Daca au nevoie neaparat de ajutor intr-un restaurant, te poate angaja si fara experienta. Am avut un vecin in acelasi caz, nu avea experienta, dar l-a primit la restaurantul respectiv ca ajutor de ospatar.