| kod a întrebat:

Ce inseamna masochista?

5 răspunsuri:
| AmphetamineGirl a răspuns:

Masochism=atitudine a cuiva care găsește satisfacție în propria-i suferință, decădere sau umilire.

| nellyneliana a răspuns:

Masochista este o persoana care practica masochismul.
Masochism - Perversiune sexuală caracterizată prin apariția plăcerii sexuale numai în urma producerii unei dureri fizice. (definitia din DEX)

| Jigsaw a răspuns:

Unui om masochist ii face placere sa simta durere.MASOCHISM -perversiune sexuală constând în a căuta plăcerea în suferințe fizice și morale produse de partener.

| Adita_8424 a răspuns:

MASOCHÍST, -Ă, masochiști, -ste, adj., s. m. și f. 1. Care aparține masochismului, privitor la masochism. 2. S. m. și f. Persoană care practică masochismul. – Din fr. masochiste.
MASOCHÍSM s. n. Perversiune sexuală caracterizată prin apariția plăcerii sexuale numai în urma producerii unei dureri fizice. – Din fr. masochisme.

| Addiction a răspuns:

Bună.
MASOCHÍSM s. n. Perversiune sexuală caracterizată prin apariția plăcerii sexuale numai în urma producerii unei dureri fizice.
Iar o persoana masochista este cea care practică masochismul.
Pa, pa.