| EdyJm3k3ru a întrebat:

SALL TPU! azi mi-a zis cineva un banc in care era vorba despre o revista sado-masochista....si toti au inceput sa rada si am ras si eu sa nu ma fac de ras.Intrebarea mea este:ce draq inseamna sado-masochist?

Răspuns Câştigător
| Pearl01 a răspuns:

Ok hai sa-ti explichappy

Sado-masochist... sunt de fapt doua cuvinte care au o semnificatie diferita.
Sado inseamna o persoana careia ii place sa-i provoace "durere" unei alte persoane, iar masochist este persoana careia ii place "durerea" provocata.
Sado-masochist este persoana careia ii place atat sa provoace "durere", cat si sa indure "durerea".
Durerea poate fi una fizica, pshica etc.

Am incercat sa-ti explic in mare ce inseamna acest cuvant.

5 răspunsuri:
| PsyhoWoman a răspuns:

Http://www.fistichiu.ro/Psihologie-sociala/sadomasochismul.html sado- vine de la sadic =caruia ii palce sa provoace derere :) masochistul e cel caruia ii place durerea. :) funda :D? [accesand link-ul poti afla mai multe :P

| EuSiDoarAtat123 a răspuns:

Intelegi tu de aici:
Rihanna a declarat: "Cred ca sunt putin masochista. Imi place sa ma simt ca si cum as apartine cuiva. Imi place sa fiu legata si plesnita peste fese. Imi place sa fiu biciuita. E ciudat, dar imi place, insa prefer sa fiu spontana. Biciurile si lanturile sunt prea planificate. Trebuie sa te opresti din ceea ce faci si sa cauti biciul. Prefer ca ei sa-si foloseasca mainile."

| Vegah a răspuns:

Sadomasochism înseamnă să obţi plăcere sexuală cu ajutorul durerii.

| Georgicuță a răspuns:

laughing))))) What the ***...

| razvanstoica a răspuns:

Bine ca nu ai intrebat ce "draq" inseamna dictionar.