CONCURS: Castiga un loc la Atelierul de Scenaristica organizat de Fundatia Calea Victoriei

Avem un nou concurs pentru voi pus la cale impreuna cu prietenii nostri de la Fundatia Calea Victoriei. Premiul este un loc in cadrul Atelierului de Scenaristica sustinut de regizorul Vlad Trandafir. Acesta va incepe pe 8 septembrie si va consta in 6 sedinte saptamanale in care veti afla mai multe despre cum se scrie un scenariu.

Pentru a-l castiga, tot ce trebuie sa faceti este sa ne spuneti aici de ce anume va doriti sa participati la acest atelier. Puteti raspunde pana pe 5 septembrie, dupa care castigatorul va fi ales prin tragere la sorti.

Programul atelierului este:

SEDINTA 1 - Notiuni introductive

SEDINTA 2 - Elemente constitutive

Structuri. Cadru. Genuri. Personaje. Semnificatii

SEDINTA 3 - Principiile de structurare ale unui scenariu

Substanta povestii. Incidentul declansator. Structurarea unui act. Compozitie, ritm. Criza, Punct culminant, Deznodamant

SEDINTA 4 - Principiul antagonsimului

SEDINTA 5 - Expozitie

SEDINTA 6 - Concluzii

Aici gasiti mai multe detalii:http://www.fundatiacaleavictoriei.ro/2014/atelier-de-scenaristica-cum-se-scrie-un-film

Bafta tuturor!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumim foarte frumos. Eu imi doresc foarte mult sa castig acest concurs deoarece scriu povesti, poezii! Si am multe povesti si nu gasesc nici unde sa imi fac un film! Sunt foarte curios cum se face un scenariu! O seara minunata va doreschappy

| Alexandr a răspuns:

Mi-ar placea deoarece pasiunea mea este legata de acest concurs!

| MinionDodo a răspuns:

Doresc sa castig acest concurs deoarece ador actoria si imi place mult sa scriu povesti, scenarii si poezii.

| Henryk17 a răspuns:

Eu iubesc si ador scenariile si actoria.AM luat chiar si premii.

| Ksonik77 a răspuns:

As dori sa particip la atelier deaorece imi place sa fac scenarii!

| Alexandru2002XX a răspuns:

Buna ziua am 12 ani sa as vreasa sa castig lolcul la teatru,

| theon a răspuns:

Sunt un impatimit al filmelor. Am peste 2.000 de pelicule urmarite la activ, iar cifra creste saptamana de saptamana. De ani de zile, acesta este hobby-ul meu.
Pentru ca in timp am ajuns sa imi dezvolt un anumit simt critic, sa-mi dau seama care sunt genurile care-mi plac cel mai mult si care sunt regulile minimale pe care ar trebui sa le respecte orice film, am ajuns sa fiu interesat si de partea din spatele camerelor de luat vederi, in special de scenaristica.
Pentru ca imi doresc foarte mult sa invat despre acest domeniu, mi-ar placea sa castig un loc in cadrul acestui atelier. Pentru mine ar fi ocazia ideala sa-mi cizelez abilitatile de scriere si sa cunosc oameni noi care-mi impartasesc curiozitatea.

| TPU.ro explică (pentru theon):

Felicitari, tu ai castigat locul la Atelierul de scenaristica organizat de Fundatia Calea Victoriei: http://www.tpu.ro/blog/?p=4764

Cristina - TPU