| TudorFox a întrebat:

Cum este un om care este numb?

20 răspunsuri:
| Justme1997 a răspuns:

"amorțit" emoțional, deconectat de lumea din jurul său, nu îi pasă de nimic ce se petrece. Poate fi un simptom al depresiei

| TudorFox explică (pentru Justme1997):

Cum mai exact deconectat de lumea din jurul sau?

| Sn4k3 a răspuns:

Daca te referi la traducerea cuvantului din engleza, amortit/inghetat de frica.

| Anonim9114562123 a răspuns:

Amorțit, paralizat.

| CVane a răspuns (pentru TudorFox):

Adica nu il intereseaza de ce se intampla in jurul lui.

http://i0.kym-cdn.com/photos/images/original/001/230/156/005.gif

| TudorFox explică (pentru CVane):

Si daca iti arde casa si iti pasa, nu esti numb?

| CVane a răspuns (pentru TudorFox):

Era mai in gluma gifu laughing Ti-a explicat nitel justme, dar ca sa intelegi mai bine o persoana ''numb'' adica amortita se refera la o persoana detasata emotional, careia nu prea ii pasa de ce se intampla si nu poate simtii unele emotii, e greu de inteles. Gandeste-te ca nu te simti nici trist nici fericit, ci doar... existi. De obicei e un simptom al depresiei.

| TudorFox explică (pentru CVane):

Si nici nu poti sa plangi cand esti asa?

| CVane a răspuns (pentru TudorFox):

Depinde de cat de grav este, dar da nu poti plange din motive emotionale, dar daca iti intra o musca in ochi tot lacrimezi laughing.

| TudorFox explică (pentru CVane):

Si cam cati oameni care au depresie sunt si numb?

| CVane a răspuns (pentru TudorFox):

De unde sa stiu laughing depinde de la persoana la persoana dar in general depresia majora vine si cu numbiness la pachet, atunci cand creierul se lupta cu tot felul de emotii. stres, sau evenimente traumatica ajunge la un moment dat sa zica gata si intra intr-o stare ''catatonica'' ca un mecanism de aparare.

| TudorFox explică (pentru CVane):

Si din ce cauze apare depresia asta majora?

| CVane a răspuns (pentru TudorFox):

Nu se stie, sunt foarte multe cauze, sa iti dau un exemplu recent.Anthony Bourdain o personalitate TV, bucatar avea cam ce ce iti poti dori,prieteni,bani, o familie,celebritate, vizita tot globu si intalnea tot felul de oameni, un hobby etc, si totusi a ajuns sa se sinucida.
In general evenimentele traumatice, lipsa comunicarii, lipsa afectiunii lipsa prietenilor etc pot duce la aceasta boala.

https://en.wikipedia.org/wiki/Major_depressive_disorder

| TudorFox explică (pentru CVane):

Si poate disparea odata cu comunicarea, afectiunea si prietenii?

| CVane a răspuns (pentru TudorFox):

Da...si nu, ti-am spus, depinde poti avea nevoie si de medicatie, dar in general depresia asta nu te paraseste, trebuie sa inveti sa traiesti cu ea.

| TudorFox explică (pentru CVane):

Si deci daca iti dau lacrimile si cand nu iti intra ceva in ochi, nu ai treaba cu asa ceva nu? Nu ai depresie majora

| CVane a răspuns (pentru TudorFox):

Intrebare prost formulata. Daca chiar te intereseaza subiectul sunt o groaza de materiale pe internet, o sa aflii mai multe acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că tu ești un numbskull