| nyoentox2002 a întrebat:

Cum îmi pot da seama că am prieteni falși?
De exemplu am un amic de aproximativ 3, aproape 4 ani!
Noi am devenit prieteni colaborând pe YouTube, adica făceam sketch-uri, adică videoclipuri amuzante și alte chestii ce le postam pe YouTube, ieșeam aproape des pe atunci prima oara când am devenit prieteni, el avea 13 ani și eu 16 și acum eu fac 19 vineri și el 17 de abia în noiembrie. Ce sa spun ne-am certat, ne-am mai împăcat și tot asa, dar am observat ceva la el, acum când îi spun mereu să ieșim, spune ba ca n-are chef, ba că are treabă, iar când îi ofer ceva sau are de câștigat de pe urma mea iese afară. Acum câteva zile am văzut la el pe story pe insta cu prietenii lui, adica cu ei poate să iasă și cu mine nu! Probabil nimeni nu ma vrea în preajmă, probabil dacă aveam bani mulți aveam o mulțime de prieteni și aveam și iubită!
Mie chiar îmi plăcea să ies cu el, adică asa în general mi se parea caterinca omul, când ieseam râdeam cu o poftă și e fain ca avem multe lucruri în comun, adică ascultam aproximativ același gen de muzică, amândoi urâm orașul Huși adică orașul în care locuim și etc adica era singurul om care mă înțelegea!
Acum mai vorbim asa pe Facebook.
Recunosc ca în general nici eu nu sunt un prieten foarte bun, adică mai greșesc și eu, mereu când ne certam îl barfeam dar când ne împacam, ne înțelegeam asa nu îl barfeam niciodată, am observat ca îmi spune pe nume numai atunci e cu mine iar când e cu alții îmi spune pe porecla și când ii spun asta spune ca de porecla respectiva ma știu băieții ăia!

2 răspunsuri:
| Deeacatanea14 a răspuns:

Un prieten adevărat este alături de tine și la mine și la rău.Din cate ai povestit tu prietenul tău vorbește cu tine doar pe interes Dar nu Îți face griji, nici eu nu prea am prieteni te vei obisnui cu timpul. Încearcă sa ai o discuție cu el nu știu ce sa Îți spun.Îmi pare rău

| Mihaela2023 a răspuns:

Este intărâtat de prietenii lui. Doar dacă stă mai departe de tine e normal să fie rece cu tine.
Poate să fie pe interes dacă ii mai cumperi cate ceva de la magazin