| patricia2921 a întrebat:

Cum pot scapa de rusine si de insecuritati?

Răspuns Apreciat de Editori
| irezistibilul a răspuns:

Trebuie sa iti pui ambitia aia sa scapi de ea. In ziua de azi, dar si acum cativa ani nu numai acum, cu rusinea mori de foame, cum se spunea des. Incearca sa comunici cat mai mult cu prietenii, da-ti cu parerea, contrazicei. Chiar daca la inceput o sa vorbesti cu un ton mai incet si mai rusinos dupa aceea o sa te obisnuiesti si o sa scapi de rusine si de insecuritati. Cu cat vorbesti mai mult, iesi afara, cu atat prinzi mai mult tupeu si curaj. Totul necesita timp, ceea ce vrei sa zici o spui, ceea ce vrei sa faci o faci, fara sa te gandesti. Intr-o zi, comportandu-te asa o sa iti dai seama ca rusinea nici nu mai face parte din caracterul tau. happy

4 răspunsuri:
| ana7maria005 a răspuns:

Ignora lumea, nu trebuie sa iti pese de ce cred altii si ai incredere in tine pur si simplu tu trebuie sa te consideri o pers buna, frumoasa etc si sa nu te pui la mintea unor persoane care nu gandesc corect. poate nu poti scapa asa usor poate din anumite traume sau nu stiu problemele tale iti recomand sa mergi la medicul de familie si sa iti dea o trimitere la un pshiholog (nu e pentru nebuni neaparat)si te va ajuta sau daca nu vrei sa vorbesti despre nimeni cu asta gaseste un grup social eu personal iti recomand niste cursuri de actorie dezvolta increderea in sine daca mai ai nevoie de ceva putem vorbi in privat

| Violleta2022 a răspuns:

Lucrand la increderea in tine si punand mana serios sa inveti, ca prin cunostintele acumulate sa nu-ti mai fie frica ca esti luat in ras, sau aratata cu degetul.

| Anonima163333 a răspuns:

Nu te mai gandi la ele.Fiecare e frumos in felul lui.Sunt sigura ca esti foarte draguta.De obicei femeile frumoase sunt cele mai nesigure.
Socializeaza.Fa-ti un iubit, asa iti va creste stima de sine.

| Adry05 a răspuns:

Nu mai pui accent pe ce cred alții, până la urmă trăiești o singură dată, pentru tine, nu pentru ei, deci contează să faci ce-ți dorești tu