| Natan a întrebat:

Am si eu o intrebae.: Cum poti scapa de intimitate?,Adica sa nu fii timid, sa nu iti fie rusine de o fata?

2 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Intimitate e una, timiditate e alta. vezi si tu definitiile.

http://dexonline.ro/

Ca sa scapi de timiditate trebuie sa fii curajos. Timizii sunt lasi. Si fetelor nu le place. Asadar trebuie sa-ti iei inima in dinti si sa incerci de mai multe ori pana reusesti. Vei gresi la inceput insa fetele apreciaza curajul tau si nu le deranjeaza stangacia. Dca se intampla sa rada o fac pentru ca esti amuzant si sa nu intelegi ca rad de tine. Unele fete te iau peste picior ca sa vada daca te pierzi repede sau nu. Totul este sa fii increzator, sa nu pui la suflet esecurile.
Parintii, fratii si surorile, verisorii sunt de un real folos la varsta ta pentru ca te sustin si le pasa de tine.

| Rauldor a răspuns:

Încercând şi tot încercând. Să înveţi arta comunicării, poţi repeta pentru început în faţa oglinzii, aşa te vezi cum reacţionezi, să repeţi diferite scenarii, adică închipuieşteţi ce poţi spune după servus, ca să capeţi mai multă încredere şi să nu fi timid în relaţiile cu sexul opus.Important în comunicaţie este să nu vorbeşti încontinuu despre tine, să-l laşi şi pe celălalt să vorbească, să vorbeşti lent, fără emoţii, să-ţi exprimi ideile clar, fără a te bâlbâi.