| Dragoss112 a întrebat:

Cum pot scăpa de rușine și de timiditate

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Incepi sa vorbesti si vei prinde curaj in timp, alta modalitate nu exista, trebuie sa conversezi real mai mult indiferent cu cine, rusinea este normala dar cu rusinea mori de foame si cu lipsa de tupeu, ce te faci la un interviu? sau daca te vezi cu o fata? sunt grupuri care se intarnesc real la gasesti pe Facebook asa intri intr-un grup social

3 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Relaxare

| Violleta2022 a răspuns:

Rusine din ce motiv?

| Nemessys a răspuns:

Presupun ca esti asa deoarece ai tot timpul o teama de a nu te face de ras, am drepapte?
Ei bine, din cauza asta emotiile, pun stapanire pe tine si teama devine din ce in ce mai mare. Cand iti este teama, iti bate si inima foarte tare, transpiri, te inrosesti la fata si te balbai, nu?
Presupun ca ai trecut prin experiente de genul asta cand erai mai mic si acele te-au afectat destul de mult.

Ei bine. cred ca poti incepe prin a te cunoaste pe tine mai bine. Sa stai de vorba cu tine insuti. Nu prea pot sa detaliez acest lucru. Imi pare rau, dar ar trebui ca tu sa-ti dai seama de asta.

Dupa cum am mai zis, timididatea este teama aia de a gresit. De a te face de ras in public.
Ei bine... cred ca poti incepe prin a vorbi cu diferite persoane pe retele de socializare. Tu intr-un fel trebuie sa te obisnuiesti cu chestia asta, cu socializarea, pana,, iti intra in sange". Uite, de exemplu, sa zicem ca te duci la balci si vezi un carusel care pare foarte periculos. Ti-e frica sa te dai in el dar totusi vrei. Asa ca, iti faci curaj o data si tot o s-o faci. Prima data bineinteles ca ti-e frica, dar a2-a oara nu mai este asa. Ti se pare chiar distractiv. A3-a, oara, parca nu te mai saturi de el. Si urmatoarele dati devine preferatul tau si acea teama dispare incet incet. Acuma. compara ce simti tu cand te dai prima data VS ce simti cand te dai a5-a oara. happy Asa este si aici. Trebuie sa exersezi. Iar cu timpul o sa ti se para un fleac. Deci. dupa cum am zis poti incepe sa vorbesti cu diferite persoane pe net.
Apoi. incepe partea grea. Sa vorbesti cu ele in viata reala. Aici poti incepe cu colegii de clasa. Care-ti sunt cele mai apropiate persoane de varsta ta. Incearca sa vorbesti cu ei, ca doar ce-i gresit? iti sunt colegi happy. Si in acele momente, incearca sa fii relaxat. Nu te mai gandi la ce-i mai rau. Gandeste-te si tu la. nu stiu, concentreaza-te pe persoana din fata ta. Sau, ca sa fie si mai usor, incearca sa nu faci contact vizual cu ea. (asta pentru inceput). Dupa, te poti uita fix la ea.
Apoi, daca reusesti si-ti faci prieteni din clasa, cu ajutorul lor, poti sa faci cunostinta cu alte persoane. La faza asta nu te astepta sa fie chiar ok. Pentru ca inca o sa fii timid, dar macar nu la fel de mult ca inainte.

Dupa cum am zis, tu ai o teama de a nu da fail. Insa sunt 100% sigur ca poti comunica cu persoanele in care ai maxima incredere, nu? Ei bine, daca este asa, incearca sa vorbesti cu alea care ti se par de treaba si care esti sigur ca nu ar rade de tine. Pentru ca, daca o fac, mai tare o sa te descurajeze si dupa iar iti pierzi increderea in tine. Dar cand vorbestic cu o persoana de incredere, esti mai relaxat.
Deci. cam asta ar fi. Si respecta planul. Cunoaste-te mai bine, incepe sa vorbesti cu lumea pe internet. Incepe sa vorbesti cu colegii de clasa. Incerci sa intri intr-un grup sau iti faci un prieten.,, Te folosesti" de acel prieten ca sa cunosti alte persoane care si cu alea incepi sa vorbesti. Ai grija si ce fel de persoane sunt si in cine ai incredere. Oricum daca ajugi la ultimul pas si dai gresi. s-a dus tot. Eventual poti consulta si un psiholog sau de ce nu. si cu parintii.