| girl16flo a întrebat:

Cum vi se pare limbajul nostru, al adolescentilor de azi?

35 răspunsuri:
| BuMeRaNg a răspuns:

Un sg cuv... dap

| caramelitamia a răspuns:

Foarte buna intrebarea. happy. pai lor, alora care vorbesc asa ''cool'', lor li se pare in regula, chiar interesant, dar de fapt nu prea stiu sa se exprime ( si eu mai am cateodata probleme cu exprimarea, pentru ca nu sunt romanca ). Acum, ca ai adus vorba de limbaj, mi-am amintit si de scrisul lor. Scriu cu prescurtari, mi se pare ok, pe net, dar la scoala, am o colega care numai cu prescurtari de genul ''mersi, npc, daca, ''etc. scrie la scoala in caiet. Si inca nu mi-am dat seama de ce uni scriu asa : ''sUnnTh fAtH@, de tRE@b@'' adica, cu semne si ''@''-uri, cu litere mici, (iluzie optica). Deci de limbajul UNOR adolescenti nu prea am o parere buna, deoarece se obisnuiesc asa, si apoi si la scoala, in felul acela o sa scrie (dar unde sa scrie daca unii nici la scoala nu prea se mai duc ) De'abia astept sa fie ''in trend '' scrisul frumos, normal, cu exprimari corecte (pana atunci invat si eu sa ma exprim mai corect, in romana big grin ). Credeti'ma odata, o sa vina si ''vremea'' cartilor, a figurilor de stil, a metaforelor, sper.big grin Sa'aveti parte de carte! :*

| ciumpi a răspuns:

Fara viitorlaughing (ma refer la tinerii care il folosesc)

| alexxxya a răspuns:

Cool
super
misto
te obex

| roxete a răspuns:

Odata cu varsta apar tot feluri de noi manifestari. Iar in timpul adolescentei au loc cele mai multe.In aceasta perioada ne dorim sa parem altfel, copiind exemplul altora de varsta noastra, doar pentru simplul motiv -el este popular-! Si atunci apar intrebarile genul " eu de ce nu sunt asa?" " ce este asa special?". Atunci pentru a iesi in evidenta facem ceea ce face tot romanul.Copiem limbajul, atitudinea, comportamentul, transformandu-ne in simple "clone". Corpuri cu viata care nu isi traiesc propria viata cu proprii ochi.Generatia noastra a evoluat atat de mult in " prostie" incat oriunde intoarcem capul observam celebrul limbaj Emailistic.Si acum revenind la intrebarea ta, draga girl16flo, cum crezi ca mi se pare totusi? Sa-ti raspund cat mai simplu. Noul limbaj " al nostru" mi se pare aiurit, fara niciun folos si lipsit de inteligenta. Altceva nu vreau sa mai comentez, insa sper ca te-am lamurit cat de cat.