| croissant a întrebat:

Daca voi aveți studii superioare (facultate) ați alege o persoana ca iubit/a fără studii superioare?

Răspuns Câştigător
| AdioTPU a răspuns:

Da. Daca suntem compatibili, ne intelegem, are caracter si nu are vicii.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| anonim3247 a răspuns:

Nu că e diferență prea mare.

| blackann a răspuns:

Nu e un criteriu dupa care mi-as alege partenera/ul.

Evident ca daca e ultima analfabeta nici nu as ajunge in punctul in care m-as gandi la o relatie. Dar daca celalalte aspecte dupa care ma ghidez imi plac, nu-mi pasa daca are facultate sau nu.

| anonim3247 a răspuns:

Așa trebuia să pui întrebarea

- ați alege o persoana ca iubit/a fără studii superioare? Și toată viața să fie vânzătoare cu salariul minim?

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Da.
Eu am 12 clase iar majoritatea partenerelor pe care le am avut studiau facultati care mai de care mai dificile si ne am inteles perfect intelectual.
Nu nivelul claselor defineste coeficientul de gandire.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de persoana, nu neaparat de studii

| Violleta2022 a răspuns:

Da, atata vreme cat este dragoste sincera si egala, studiile nu conteaza, ca-n casa sau in pat cand esti in curul gol, esti la fel de egal cu ala fara facultate.

Ca sa faci copii si sa-ti faci o viata fericita NU ai nevoie de facultati, ci de creier, bun simt, dragoste, loialitate, respect samd.

| ywar a răspuns:

Fosta mea sotie avea doctorat. Este o persoana care a invatat foarte mult si a luat-o de jos. Fara fite, fara pretentii. Cu toate astea nu am reusit sa ajungem la un numitor comun, dar asta nu inseamna ca ne evitam, ne purtam pica. Daca alegi o persoana mai putin instruita, instruit fiind - poti avea la un moment dat senzatia ca persoana aceea nu are aceleasi idealuri ca si tine, nu are deschiderea pe care ti-ai dori-o sa o vezi la ea. Asta poate pica prost intr-un moment de bilant si poate da cu "minus" totul.