| Dana56maria a întrebat:

De ce oamenii buni sufera mai mult, iar cei rai au de castigat?

7 răspunsuri:
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Pentru ca un om bun o sa fie folosit pentru bunătatea acestuia.
Este un defect și asta, dar consider ca din punct de vedere sufletește au mai mult de câștigat, pentru gândul ca au putut ajuta.
Și au câștigat totul prin munca cinstita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu o generalizare fara niste argumente concrete

| Fonk a răspuns:

Oameni buni sunt de firea lor. Daca una imi zice ce urat sunt, i zic sa se duca in p! z@ m@$i. Daca eram bun atunci incepeam sa plang si sa spun: (in lacrimi) Da de ce iubirea mea, că eu te iubesc atat de mult, suntem facuți unul pentru celalalt.

Ai ințeles idea. Fundă?

| AdioTPU a răspuns:

Proverbele 24

1 Nu pizmui pe oamenii cei răi şi nu dori să fii cu ei;
2 căci inima lor se gândeşte la prăpăd şi buzele lor vorbesc nelegiuiri.

Proverbele 24

19 Nu te mânia din pricina celor ce fac rău şi nu pizmui pe cei răi!
20 Căci cel ce face răul n-are niciun viitor şi lumina celor răi se stinge.

| darrio2007 a răspuns:

Ce au de castigat cei răi?

| Bossadv a răspuns:

Deoarece cel rau e hot sau cum e in vremea noastra sa zicem fetelor le plac mai mult baietii rai decat cei buni cu inima care chiar au ceva de oferit

| dullcat a răspuns:

E prea general zis... Daca stam putin sa ne gandim, toti am fost in postura de om rau candva, asa cum am fost si in ipostaza de om bun. Cine spune ca nu e asa, fie minte, fie nu-si da seama. Altfel spus, pentru unii suntem personaje pozitive, dar pentru altii vom fi mereu personajul negativ, sau ne vom transforma in perosnajul negativ cand nu dorim sa-i ajutam cu un favor etc, si nu poti schimba asta.

Apoi, de unde stii tu ca cei rai nu sufera la randul lor? Mai ales cand roata se intoarce si ce au castigat pierd inzecit.Nu asa functioneaza viata.Nu suntem in versuri de manele aici. laughing