| marinelpop a întrebat:

De ce suferă oamenii buni?

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca aurul este curatit prin foc. Prin incercari inima devine mai buna, aducem ca roada in viata noastra rabdarea, blandetea si dragostea. Ne asemanam tot mai mult cu Domnul Isus care, de asemenea a suferit.Iar mai tarziu ai putea sa vii in ajutorul unora care trec prin aceleasi situatii prin care ai trecut tu.

| MMihai a răspuns:

Nu vezi că toate sunt pe dos?

| chelstone a răspuns:

Si eu sufar, oare sunt un om bun?!

| OOOLEOOO a răspuns:

Oameni buni nu sufera, oameni tristi sufera.

| RAY a răspuns:

Exista oamenii rai in Romania? doar suntem o natie de sfinti in proportie de 99%

| Fatamuntilor a răspuns:

Pentru ca au sufletul curat, nu stiu ce-i ura, stiu sa intinda o mana de ajutor atunci cand e nevoie.De multe ori constata ca unii oameni nu-i merita dar totusi continua sa ajute.

| Mădă0611 a răspuns:

Toata lumea sufera, toata lumea are impresia despre ea ca e buna, si toata lumea face rau/provoaca suferinta altora, dar cum binele si raul sunt termeni relativi, multi se simt sfinti si neindreptatiti cand de fapt nu e asa, si apoi viata e o lupta pentru supravietuire, daca nu te aperi deloc, bineinteles ca o sa te manance lupii, ca prietenii imaginari nu te pot apara, fiind doar atat, prieteni imaginari.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ca sa se mantuiasca mai usor

| Miauti a răspuns:

Ca sa traiasca cei rai mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca sant buni, si rautatea ii afecteaza.ei fiind straini de rautate, cand o intalnesc, si o intalnesc la tot pasul, sufera.

| lolium a răspuns:

Oamenii buni sufera pentru ca sunt mai vulnerabili si mai sensibili decat ceilalti; pentru ca ii ajuta pe altii si, in naivitatea lor, spera ca vor primi si ei acelasi lucru.

| angus35 a răspuns:

Citeste te rog cartea lui Iov(e inainte de Psalmi) si vei vedea ca fericirea izvoraste din adanca suferinta.Bafta!

| BananaSuparata a răspuns:

Nu doar cei buni, majoritatea oameniilor sufera pentru asi intarii crediinta in Dumnezeu. Totul este o incercare pentru oameni.

| IulianDornianu61 a răspuns:

Salut
De prostie.

| katalyn27 a răspuns:

Pentru ca sunt buni cu cine nu trebuie, si nu merita

| m2704 a răspuns:

Toti oameni sufera.Nu exista om sa fie crutat de suferinta.

| Hirom a răspuns:

Oamenii buni sunt pedepsiti fara motiv de Dumnezeu pe Pamant pentru ca in ceruri oamenii buni sa fie mutati in Rai. Se spune ca Pamantul este iadul, chiar daca nu toti credem. Deci oamenii cu adevarat buni sufera aici pentru a nu suferii in ceruri pe veciewinking

| DiandraDya a răspuns:

În realitate, atît oamenii buni, cît şi cei răi suferă din cauza păcatului moştenit şi a imperfecţiunii (Romani 5:12). De exemplu, şi cei drepţi, şi cei răi suferă de boli dureroase. Creştinul fidel Timotei suferea din cauza ‘deselor lui îmbolnăviri’ (1 Timotei 5:23). Cînd apostolul Pavel a menţionat despre propriul său „ţepuş în carne", se poate ca el să fi făcut aluzie la o anumită suferinţă fizică (2 Corinteni 12:7–9). Dumnezeu nu îndepărtează nici chiar de la slujitorii săi loiali slăbiciunile moştenite sau vulnerabilitatea la boli.
Oamenii fideli lui Dumnezeu pot suferi şi fiindcă folosesc o judecată slabă sau nu aplică uneori sfaturile scripturale. Să ilustrăm: Cineva care nu ascultă de Dumnezeu şi se căsătoreşte cu un necredincios poate suferi neplăceri conjugale pe care le-ar fi putut evita (Deuteronomul 7:3, 4; 1 Corinteni 7:39). Dacă un creştin nu mănîncă meniuri echilibrate şi nu se odihneşte suficient, poate suferi din cauza deteriorării sănătăţii.
Suferinţa de natură emoţională poate fi rezultatul cedării în faţa slăbiciunilor şi a angajării într-o comportare greşită. Adulterul regelui David cu Bat-Şeba i-a provocat acestuia o mare suferinţă (Psalmul 51). În timp ce încerca să-şi ascundă păcatul, el suferea din cauza unui zbucium intens. „Cînd am păstrat tăcerea, oasele mele se uzau prin gemetele mele cît era ziua de lungă . . . Seva vieţii mele s-a schimbat ca în căldura uscată a verii" (Psalmul 32:3, 4, NW). Frămîntarea cauzată de vinovăţie a scăzut vigoarea lui David aşa cum un copac şi-ar putea pierde seva vieţii în timpul unei secete sau în căldura uscată a verii. Se pare că David a suferit atît psihic, cît şi fizic. Dar Psalmul 32 arată că o asemenea suferinţă poate fi alinată dacă persoana respectivă îşi mărturiseşte plină de căinţă păcatul şi primeşte iertare de la Dumnezeu. — Proverbele 28:13.
Oamenii răi suferă deseori nu ca rezultat al pedepsei divine, ci pentru că urmează o cale imorală. Irod cel Mare era măcinat de boală din cauza obiceiurilor lui rele. În ultimele sale zile, el „a îndurat chinuri groaznice, spune istoricul evreu Josephus. Avea o poftă chinuitoare de a se scărpina, intestinele lui aveau ulceraţii, iar în părţile intime avea cangrenă şi viermi. Zadarnic încerca el să scape de sufocări şi de convulsii la izvoarele termale de la Callirrhoe. . . Irod suferea de dureri atît de mari, încît a încercat să se înjunghie, dar a fost împiedicat de vărul lui". — Josephus: The Essential Writings (Scrierile principale, engl.), traduse şi editate de Paul L. Maier.
Respectarea cu stricteţe a legilor lui Dumnezeu oferă o anumită protecţie faţă de lucruri cum ar fi bolile sexual transmisibile. Totuşi, de ce oamenii buni care caută să obţină favoarea sa par să aibă parte de o suferinţă care depăşeşte nivelul obişnuit?
De ce suferă cei fideli lui Dumnezeu
Un motiv primordial pentru care oamenii fideli lui Dumnezeu suferă ar fi acela că sînt drepţi. Lucrul acesta este ilustrat de cazul lui Iosif, fiul patriarhului Iacov. Deşi soţia lui Potifar îl îndemna încontinuu pe Iosif să aibă relaţii sexuale cu ea, el întreba: „Cum aş putea eu să fac un rău atît de mare şi să păcătuiesc împotriva lui Dumnezeu?" (Geneza 39:9). Atitudinea lui a dus la o întemniţare nedreaptă, făcîndu-l pe Iosif să sufere pentru că a fost integru.
Dar de ce permite Dumnezeu ca slujitorii săi fideli să sufere? Răspunsul rezidă într-un litigiu declanşat de îngerul rebel Satan Diavolul. Acest litigiu priveşte integritatea faţă de Dumnezeu. Dar de unde ştim aceasta? Ştim deoarece lucrul acesta a fost exemplificat prin cazul dreptului Iov, menţionat mai sus.
La o întrunire a fiilor îngereşti ai lui Dumnezeu în ceruri, Iehova l-a întrebat pe Satan: „Ţi-ai îndreptat inima asupra servitorului meu Iov, căci nu există nici unul ca el pe pămînt, un om ireproşabil şi integru, care se teme de Dumnezeu şi se abate de la rău"? Replica Diavolului dovedeşte că exista o dispută cu privire la faptul dacă oamenii îşi vor menţine integritatea faţă de Iehova cînd sînt puşi la încercare. Satan a afirmat că Iov  îl slujea pe Dumnezeu din cauza binecuvîntărilor materiale de care avea parte, nu din iubire. Atunci Satan a spus: „Pentru a schimba lucrurile, întinde-ţi mîna, te rog, şi atinge tot ce are [Iov] şi vezi dacă nu te va blestema în faţă". Iehova i-a răspuns: „Iată, tot ce are el este în mîna ta. Numai să nu-ţi întinzi mîna împotriva lui însuşi!" — Iov 1:6–12, NW.
În pofida oricărui lucru pe care Satan l-a putut face, Iov  şi-a păstrat integritatea şi a dovedit că îi slujea lui Iehova din iubire. De fapt, Iov  le-a spus acuzatorilor săi: „Este de neconceput din partea mea să vă declar oameni drepţi! Pînă la moarte nu voi renunţa la integritatea mea!" (Iov 27:5, NW). Într-adevăr, asemenea persoane care şi-au păstrat integritatea au fost întotdeauna dispuse să sufere de dragul dreptăţii (1 Petru 4:14–16). Biblia relatează despre multe persoane care au manifestat o iubire nestrămutată faţă de Dumnezeu, trăind în integritate, onorîndu-l pe Dumnezeu şi dovedind că afirmaţia lui Satan, potrivit căreia el i-ar putea îndepărta de la Iehova pe toţi oamenii, este o minciună. Fiecare persoană care suferă fiindcă îşi păstrează integritatea faţă de Dumnezeu poate fi fericită prin faptul că dovedeşte că Diavolul este mincinos şi că face să se bucure inima lui Iehova. — Proverbele 27:11.
Dumnezeu nu rămîne indiferent la suferinţa slujitorilor săi fideli. Psalmistul David a spus: „[Iehova, NW] sprijină pe toţi cei ce cad şi îndreaptă pe toţi cei încovoiaţi" (Psalmul 145:14). Celor dedicaţi lui Iehova le poate lipsi tăria necesară pentru a suporta suferinţele vieţii şi persecuţiile de care au parte ca popor al său. Dar Dumnezeu îi întăreşte şi îi susţine, acordîndu-le înţelepciunea necesară pentru a suporta toate încercările (Psalmul 121:1–3; Iacov 1:5, 6). În cazul în care persecutorii îi ucid pe unii dintre slujitorii loiali ai lui Iehova, ei au de la Dumnezeu speranţa învierii (Ioan 5:28, 29; Faptele 24:15). Dumnezeu merge pînă acolo încît poate chiar să schimbe totalmente efectele oricărei suferinţe îndurate de cei care îl iubesc. El a pus capăt suferinţei lui Iov  şi l-a binecuvîntat din abundenţă pe acest om integru. Iar noi putem fi siguri că Iehova nu îşi va părăsi poporul din zilele noastre. — Iov 42:12–16; Psalmul 94:14.

| Killer32 a răspuns:

Deseori vedem oameni cu suflet bun, oameni generosi ce nu doresc raul nimanui, ci doar un pic de fericire propiehappytraind in suferinta, in tristete si multe piedicipar a se ridica nemiloase in calea lor.
Funda?

| AlexandruMihai2001 a răspuns:

Toti pentru unu, si unu pentru toti.