| GeorgianaDiaconu a întrebat:

Hei...
Am nevoie de un sfat.
Prima oara a gresit el, a avut mesaje cu o fata printre care si pupici dati de el, desi mi-a bagat ca scuza ca a vrut sa il impace pe prietenul lui cu ea. dupa am gresit eu, a vazut pe contul meu ca l am cautat pe fostul de ceva ori, desi am avut motive intemeiate( stiu ca am gresit ), iar aseara, mi-a dat poze la conversatiile lui de pe wapp si avea o conversatie stearsa.i am spus asta si m-a facut nebuna, ca am probleme la cap.a negat. Dupa aproximativ 20 de minute de cearta mi-a spus ca e baiat,dupa, mi-a spus ca a sters ca e logic ca nu a vrut sa vad eu nu? iar dupa o ora de cearta continua mi-a spus ca era o fata si a vorbit cu ea despre un anumit motiv. Ne am despartit, deoarece ma jineste si chiar daca nu e cine stie ce, nu suport.a tipat la mine aseara si mi-a readus aminte de cand am gresit eu, ca sa se scoata el! Ce sa fac? Imi e foarte greu.Are dreptate? Mai rau am gresit eu? Dar mi am cerut scuze si in continuare imi scoate ochii si nu am voie sa spun nimc, sunt nebuna si am probleme la cap.dau funda tpu..multumesc!

Răspuns Câştigător
| WaterDrop a răspuns:

Nu aveti ce cauta impreuna, asta e clar.Ambii la fel de imaturi si faptul ca va cautati unul altuia in mesaje denota cat de buna era relatia voasta inainte de aceste certuri.Nu ai gresit tu mai rau, si poate pe viitor totusi vei avea mai multa incredere in urmatorul.

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Voi sunteti putin in lumea voastra.
Ce naiba, daca sunteti impreuna (desi nici impreuna nu e corect spus ca oricum nu o sa muriti unul alaturi de celalt) chiar trebuie ca partenerul sa nu mai aiba conversatii cu alte persoane de sex opus? Chiar totul trebuie sa se rezume la partener, iar pentru asta trebuie ingradit dreptul la socializare?
E pe deplin gresita aceasta gandire, cu cat iti ingradesti mai mult partenerul cu atat va vrea mai mult sa scape de aceasta limitare.

| GabrieloKg a răspuns (pentru OldSoul):

Eu sunt de parere ca, o relatie buna in care partenerii se dedica unul altuia, nu ar mai trebui sa sau nu mai exista socializare cu alte persoane, nu in cazul in care se ajunge la pupici sau chat aproape non stop.
Daca ai o partenera superba, nu inteleg de ce ai mai vrea sa vorbesti cu alte fete.
Sigur sunt cazuri concrete, o amica are nevoie de un sfat sau ceva, de ajutor cu ceva, dar odata la 2 luni, nu in fiecare zi.
Si de obicei ingradirea apare din nesiguranta deci...cel mai probabil lispa de incredere si comunicare.

| OldSoul a răspuns (pentru GabrieloKg):

Eu sunt de parere, ca daca de exemplu eu vorbesc acum cu persoana X, amical, iar ea isi face iubit/sot, pot vorbi si in continuare cu ea.
Daca ar fi fost sa fie ceva intre noi, iubitul/sotul nu ar mai fi aparut in calcul.
Este simplu, este logic, si orice "parteneri" cu capul pe umeri cel mai probabil mi-ar da dreptate.
Insa asta nu inseamna ca daca X are un partener gelos o sa insist cu conversatiile, o las sa-si vada de "alesul" ei, iar eu imi vad de ale mele.
Desigur, pupicii si tandreturile sau ce ai mai zis tu, nu au ce cauta in aceasta discutie.

Discutia mai poate continua dar nu stiu daca-si mai are rostul.
Oricum e o intrebare de 3 ani laughing
Argumentele mi s-au mai imbunatatit de atunci laughing

| GabrieloKg a răspuns (pentru OldSoul):

Pai nu prea poate continua pentru ca suntem doua persoane diferite. Eu unul nu prea stiu cum sa ma descurc cu partenera mea, daca ar vorbi cu altul mai mereu, poate mai mult decat vorbeste cu mine.
Adica m-as simti ciudat. Am si asa niste probleme de incredere si gelozie, nu stiu ce sa zic.
Cat timp sa vorbesti amical, adica, chiar asa sa nu dezvolti sentimente pentru ea sau ea la un momentdat pentru tine?
Eu sunt si pe modul: Un baiat si o fata nu pot fi doar prieteni.

| OldSoul a răspuns (pentru GabrieloKg):

Nu conteaza ca suntem persoane diferite sau nu, discutia poate continua mereu atat timp cat nu o iei personal, chiar daca avem puncte de vedere total diferite. De multe ori totul tine de perspectiva.
Esentialul e sa nu o iei personal si sa incerci sa intelegi si punctul de vedere a celeilalte persoane.

Asadar... Ca tot ma simt invitat la discutie, luam cazul tau...

Daca ajunge sa vorbeasca cu altul mai mult decat vorbeste cu tine, atunci da, chiar exista o problema.

Dar daca esti gelos, nu o sa rezolvi problema, ci o sa o accentuezi.

Neincrederea in tine, o observi si tu, o observa si ea.

Cu cat o ingradesti mai mult, cu atat mai mult va vrea sa scape, si de multe ori, va si reusi, pentru ca prea multa gelozie, transforma relatia in una toxica.
Iar o relatie toxica, va provoca multa nefericire, chiar daca exista si o mare iubire intre voi. Iar aici totul e evident in opinia mea, cel mai probabil tu nu vei fi niciodata fericit si implinit alaturi de ea, cu gandul ca poate ea va gasi ceva mai bun, iar ea nu va fi niciodata si implinita alaturi de tine deoarece va considera ca ceea ce ea iti ofera nu e de ajuns pentru tine, sau, nu se va simti apreciata la adevarata valoare.
Si asa poate se va gandi de multe ori ca tie ti-ar fi mai bine fara ea, si ei i-ar fi mai bine fara tine.
Astfel tot ce veti obtine, e o suferinta pe termen lung, pana unul dintre voi va pune capat relatiei, daca va pune.

Pentru mine este evident, tu nu te consideri suficient de bun pentru ea, si iti e frica ca vei fii inlocuit.
Iar daca asta crezi, ei bine, cel mai probabil asa este.

Iar dupa cum spune o vorba din popor, de ce iti e frica, de aia nu scapi.

Acum ce e drept, as minti sa zic ca vai, "daca-i oferi libertate va ramane mereu alaturi de tine".
Nu, nimeni si nimic nu iti poate garanta ca o persoana va ramane sau nu alaturi de tine indiferent de modul in care te comporti.

Toata chestia e sa nu ai regrete daca te paraseste.
De exemplu daca pe tine te paraseste de la prea multa gelozie, s-ar putea sa regreti ca nu i-ai oferit mai multa libertate.
Daca pe mine ma paraseste de la prea multa libertate, s-ar putea sa regret ca i-am permis prea multe.

Si de aici discutia ar putea continua in multe clisee si paradoxuri.

Esentialul este ca trebuie sa rezonezi cu persoana de langa tine, daca vrei implinire si o relatie de durata.
O persoana geloasa cu o persoana libertina, nu prea pot convietui impreuna.

Incearca sa-ti asumi ceea ce esti, incearca sa te imbunatatesti ca persoana.

Si mai important de atat, incearca sa fii impacat cu tine, asta e tot ce conteaza.

| GabrieloKg a răspuns (pentru OldSoul):

Daca imi spuneai asta acum 5 luni, ma scapai de o suferinta cumplită. Mai bine cândva decat niciodată.
Imi asum tot si recunosc si incerc sa ma îmbunătățesc din toate punctele de vedere.
Cam greu sa fiu impacat cu mine, nu neaparat legat de relație cu multe altele.
Imi place ce zici si cum gandesti, ar fi interesant sa mai vorbim.

| OldSoul a răspuns (pentru GabrieloKg):

Stii cum e, niciodata nu e prea tarziu pentru o schimbare in bine.
Iar de multe ori, trebuie sa simti "greselile" pe pielea ta pentru a putea invata ceva din ele.