| LauraRihsoph a întrebat:

Vreau si eu niste abrevierii in limba engleza, de exemplu cum e : imma - i'm going to, mai multe abrevieri de genu. Funda pentru cele mai multe si cele corecte. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

Crezi ca ajung toate astea? http://problemepublice.blogspot.ro/......gleza.html ...nu ai pentru ce.

1 răspuns:
| livmih a răspuns:

pentru. (pentru) - abreviat; mai recomandat: În atenţia...(neabreviat) attn. (to the attention of)Folosit în corespondenţă pentru a ne adresa unei anumite persoane
Licenţiat în arte plastice(nu se abreviază).B.A. (Bachelor of Arts)Titluri academice
CET sau GMTCET (Central European Time)Folosit în corespondenţa cu persoane care folosesc un fus orar diferit.
Înălţimea Sa,/Alteţea Sa,/Majestatea Sa, H.R.H. (His/Her Royal Highness)Adresarea faţă de persoane importante
ex.: (exemplu)i.e. (id est)Folosit pentru a exemplifica/clarifica ceva
S.A. (societate pe acţiuni)inc. (incorporated)Abrevieri care se pot afla după nume de companii
S.R.L. (societate cu răspundere limitată)Ltd. (limited)Abrevieri care se pot afla după nume de companii
Nu se aplică/nu e cazul - nu se abreviază.n/a (not applicable)Se foloseşte atunci când nu se aplică ceva
nr. (numărul)no. (number)Folosit pentru comenzi
p.a. (pe an)p.a. (per annum)Folosit pentru a exprima o statistică la nivel anual.
p.m. (postmeridian)p.m. (post meridiem)Folosit între 12:00 şi 00:00, după fusul orar extins.
Vezi verso - nu se abreviază.PTO (please turn over)Indicator pentru faptul că scrisoarea continuă şi pe pe pagina urmatoare happy
Vicepreşedinte - nu se abreviază.VP (vice president)Vicepreşedintele