| psycho_5607 a întrebat:

Help. Mi-a aparut de cateva zile asa numita "zabaluta" la coltul gurii, din cauza ca am avut febra [ asa a zis doctorul]. Intrebarea mea este : Ce pot folosi ca sa imi treaca repede, pana duminica?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Poţi să încerci şi un leac băbesc, dacă ai părul relativ lung, iei o şuviţă, o prinzi între buze şi o treci de câteva ori peste zăbăluţă, la mine funcţionează, a doua zi e vindecată.

10 răspunsuri:
| mrsolo a răspuns:

Aciclovir happy este o crema unguent!

| JeSa a răspuns:

Poţi folosi şi "pasta de dinţi", ce usucătongue "zăbăluţa"!

| mariaw a răspuns:

Pai ai doua solutii: 1.pastile aciclovir de 200 mg(care se iau din 4 in 4 ore) si unguientul aciclovir sau 2.plasturi aniherpetici. Desigur poti sa le combini. Eu le-am incercat pe amandoua si au functionat. Pastilele au oprit chiar evolutia, insa le iau imediat cum simt ca apare(mancarime, senzatie de disconfort in acea zona)

| cretzufinish a răspuns:

Se numeste herpes si s-a format datorita adsorbtiei mari a antibioticelor si a lipsei hidratarii. Cumpara Aciclovir unguent, e eficient si nu raman semne.
Asa arata http://www.farmablu.ro/uploadpoze/ar27.jpg

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Herpesul şi zăbăluţa nu sunt acelaşi lucru, zăbăluţa e o crăpătură, fisură la colţul buzelor, nu există senzaţie de mâncărime, doare numai când caşti, când râzi, când deschizi gura să mănânci, etc. Leacul meu e pentru acestă crăpătură, dacă totuşi ai herpes, foloseşte ceea ce au spus ceilalţi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma mai pricep la unguente, dar ce ti-a scris aqualuna e adevarat, eu am probat pe vremuri, cand nu existau atatea medicamente si a mers. Deasemenea, cu mai mare succes la mine a mers urmatoarea chestie : o lingura veche de lemn, folosita, nu noua, o incalzesti putin la flacara mica sau in cuptor daca ai electric, pana grasimea din lemn incepe sa iasa afara, sa borboroseasca un pic. O lasi sa se raceasca cat suporti si o tii presat pe buba. Pana a doua zi iti trece sau cel putin nu te mai supara.In general, aceste chestii apar cand ai febra interioara (nu stiu daca se numeste asa) si ai mancat ceva mai greu pentru stomac.Pe vremuri, luau oamenii bicarbonat alimentar, dar la fel de bun e si sucul proaspat de lamaie(cu sau fara zahar)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti folosi unguent prescris de doctorul de familie, sau poti sa astepti sa treacahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pivalat de flumetazon tub albastru pentru ca segaseste si rosu. la mine da rezultate

| Luiza_Drambareanu_1969 a răspuns:

Astept un sfat

| ruxxza a răspuns (pentru Luiza_Drambareanu_1969):

Eu am fost la regina maria si dr a recomandat unguent Triderm pentru zabaluta. Nu are legatura cu herpesul, deci nu are efect aciclovir (va spun pentru ca in trecut am incercat de toate). Azi e a treia zi de cand folosesc triderm si abia daca se mai vede ceva. costa 15 lei la belladona.