| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Am o mare problema! Nu stiu de ce dar de la o vreme toata lumea se pare ca are ceva cu mine: oriunde ies toti se uita ciudat la mine si aud cum ma barfesc. Cand eram la generala eram foarte timida si am avut multe probleme cu colegii, insa de cand m-am inscris la un liceu din oras si nu la cel din localitate m-am schimbat si am reusit sa prind ceva incredere si curaj. Insa ei tot au aceeasi impresie despre mine, cum ca as fi o proasta si o ratata, ba chiar cand niste baieti care voiau sa ma cunoasca si pe care as fi vrut si eu sa-i cunosc au incercat sa se intereseze de mine, niste foste colege, cu care se presupunea ca ma intelegeam mai bine le-au spus chestiile astea urate despre mine si acum ei cred ca eu chiar asa sunt. Recent m-am intalnit cu ei pe strada si cu fetele alea si ele au spus ca ca sa-mi faca cunostinta cu baietii respectivi si eu am incercat sa fiu politicoasa, sa ma prezint, dar tipii aia m-au luat la misto cu tot felul de glume, insa eu mi-am pastrat calmul, le-am zambit si am incercat razand sa le raspund la fel, insa de fapt chiar m-a deranjat nesimtirea lor, mai ales anuia dintre ei, care crede si el despre mine ce au zis handicapatele alea. Si eu chiar voiam sa am o imagine buna in fata lui deoarece este prieten bun cu unul dintre tipii care ii plac, dar si cu majoritatea persoanelor din oras care mi se par de treaba si cu care vreau sa ma imprietenesc (vreau sa fiu mai sociabila si sa-mi fac mai multi amici) si d-asta voiam sa ne cunoastem altfel, sa vada de fapt fata de gasca care sunt, nu ce scornesc altii. Ba chiar am vorbit cu el de cateva ori pe fb si ne intelegeam foarte ok, dar javrele alea au distrus totul. Ce pot sa fac? Si daca le zic si daca nu ele tot vor continua sa se comporte la fel pentru ca nu ai cum sa te intelegi cu ele, pur si simplu sunt lipsite de demnitate si scrupule, plus ca daca ma cert cu ele, se vor face si mai impielitate! Chiar nu inteleg de unde atata rautate! Daca as fi avut posibilitati m-as fi mutat cu tot dragul din comuna asta plina de oameni infecti care daca esti mai linistit si iti vezi de treaba ta te trateaza ca pe ultimul gunoi. Nu inteleg de ce viata mea trebuie sa fie asa, sa fiu urata de toti cand n-am facut absolut niciun rau nimanui. M-am saturat! Chiar speram din tot sufletul ca daca ma duc la un liceu de la oras voi incepe o noua viata, una din ce in ce mai buna cu fiecare an, ca imi voi face mai multi prieteni atat de la cel la care invat cat si de la celelalte si poate chiar un iubit happy (deja pusesem ochii pe cativa tipi draguti si foarte de treaba, dar care se intelegeau bine cu baiatul de care v-am zis mai sus) si chiar se schimbase pana de curand... Dar acum mi-a murit tot optimismul, chiar cu cateva zile inainte de inceperea scolii, din cauza unor... nu mai zic acum. Nu mai vreau in ruptul capului sa se comporte cineva cu mine ca in generala, pentru ca, sensibila fiind, s-ar putea sa nu mai rezist si sa devin iarasi tipa aia slaba de care se lua toata lumea fara niciun motiv. Mi-a ajuns! Am fost bataia de joc a scolii si a satului nu mai vreau sa fiu si a liceului! Multumesc anticipat! Va rog fara jigniri! Stiu ca este mult de citit. happy

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai facut ceva ce te urmareste? Simt ca nu ne-ai spus totul. Oricum daca incerci sa umblii cu "prietene" care te barfesc inseamna ca nu stii ce vrei.Nu-i mai baga in seama. Cauta-ti alte preocupari. Vad ca scrii destul de bine si corect. Inseamna ca nu esti o "fufa" ceea ce ma bucura. Fa-ti alta viata prin invatatura acum. De cat sa stai cu ele mai bine citeste o carte. Si eu am fost cam in aceeasi situatie cu tine. Am citit de ajunsesem sa citesc un roman pe zi. Apoi mi-am facut o viata exact cum am vrut eu si acum ma bucur de o pensie de care nu se bucura multi. Acum am o gramada de prieteni care ar vrea sa fiu mai apropriat de ei dar nu ma intereseaza. Am cativa prieteni putini da buni si gata.

| AnonimaB100160 a răspuns:

Hei. E cam naspa ceea ce ne spui tu aici. Cu parintii tai ai vorbit desprea asta ( si nu ma refer aici la faptul ca te duci la ei ca un bebe de gradinita sa vina sa ii bata pe copii rai ). Ei te pot ajuta cu cateva sfaturi, doar sunt parintii tai.
Incearca sa nu pui la suflet, desi e greu, stiu...
Incearca sa te " reorientezi " spre alte persoane.
Fa-te remarcata prin altceva, adica daca nu stai atat de bine la capitolul viata sociala, incearca sa inveti mai bine si sa fii mereu sus, pentru tine faci asta. Si iti garantez ca daca faci asa, lucrurile vor merge spre bine. Implica-te in multe proiecte la scoala, fii mereu peste tot, incarca-ti timpul cu chestii care te ajuta pe tine si o sa vezi ca nu mai ai timp sa asculti ce zic unii si altii despre tine.
In legatura cu fetele alea... pai nu e bine nici sa taci. Stii vorba aia "cand esti bun, esti luat de prost ". Gaseste-ti cuvintele si din 2 3 propozitii, fa-le sa regrete ca te-au vorbit de rau ( fara jigniri ).
In legatura cu baiatul ala... Stai calma, intotdeauna gasesti ceva mai bun, mai ales la varsta asta.