| curiozitatea a întrebat:

Hey! Dau FUNDA
vreau sa ma apuc de sport
Handball.
Ce trebuie sa stiu ca sa incep sa joc?
Cel mai amanuntit raspuns primeste funda si "inteligent".
care fac misto sa...

Răspuns Câştigător
| DeeaDeutzaaa a răspuns:

Heeyy:d.Si eu joc handball de 2 anibig grin

POI, in primul rand e super sportul asta! E si distractivbig grin
Dar, pentru a deveni o jucatoare profesionista trebyie sa te antrenezi mult si sa dai tot ce ai din tine atunci cand joci:X

Pe mine m`a antrenat profesoru` de sport. Aveam antrenament de 2 ori pe saptaman.La antrenamente faceam driblinguri cat mai multe, aruncari la poarta.etc.
Nu stiu daca sti regulile dar eu o sa ti le spun:
-nu ai voie sa atingi mingea cu piciorul
-nu ai voie sa faci dulbu`dribling
-nu ai voie sa faci mai mult de 3 pasi cu mingea in mana
-nu ai voie sa intri in semicercul de 6 m atunci cand ai tu mingea
In fine.sunt mai multe reguli dar pe restul` ti le poate spune antrenoru`:d

Eu te indrum sa faci acest soprt pentru ca e super frumos:d
Funda?:X

3 răspunsuri:
| Andrada_5314 a răspuns:

In primul rand trebuie sa poti sa alergi deoarece acest sport tine doar de forta corpului mai trebuie sa ai un brat puternic sa nu fii foare grasa sa nu fii impiedicata si sa iti placa sportul!

| SkRiLlExME a răspuns:

Pai incepe cu incalzirea manei de fiecare data si incepe cu meciuri usoare si din ce in ce mai greu (parca maine te vad la televizor cu cea mai buna handballista) bafta

| iNs a răspuns:

Pai la handball trebuie sa stii cum sa controlezi mingea din mers, trebuie exersat(ceva gen baschet numai ca mingea este mult mai mica), trebuie sa stii sa arunci(gen oina, exerseaza acolo)
La handball trebuie sa ai tehnica, trebuie sa stii unde sa dai mingea si cu ce viteza.Handbalul nu este un sport usor trebuie exersat dar nici prea dificil
Pentru incepatori:
-trebuie stiut sa bati mingea din mers
-trebuie stiut pas in doi
-trebuie stiu aruncare la poarta
restul dribbling, pivot le inveti dupa ce le stapanesti cat de cat pe astea.
Te-am ajutat si eu ce am putut.big grin