| codrinaioana a întrebat:

Hey. imi dati si mie exemple de criterii de alegere a unei camere foto profesionale si a unei imprimante monocrom(alb-negru)? dau fundita pentru cel mai detaliat raspunshappy

Răspuns Câştigător
| Georgi16 a răspuns:

Heii, uite aici exemple de criterii de alegere a unei camere foto : 1. Numărul de megapixeli: NU CONTEAZĂ în ziua de azi câţi megapixeli are o cameră foto compactă, în condiţiile în care aproape toate au în jur de 10, oferind o rezoluţie mai mult decât suficientă pentru a tipări poze în format A3. 2. Mediul de stocare: orienteaza-te spre camere care folosesc carduri SD (Secure Digital). Acest tip de carduri este cel mai răspândit şi oferă capacităţi de stocare mari la preţuri foarte bune. Din păcate camerele foto Sony, deşi foarte performante, folosesc un format proprietar de stocare, Memory Stick. Cardurile Memory Stick sunt mai scumpe decât SD-urile şi se găsesc mai greu.3. Bun, acum că şti ce nu contează şi de ce să te feresti, să analizezi un element ce contează: zoom-ul optic. Toată lumea vrea să facă poze cu zoom, dar pe măsură ce zoom-ul optic este mai mare şi preţul creşte. Sa tii cont totuşi că un zoom mare (gen 12x) este complet inutil dacă vrei să faci poze pe înserate sau noaptea. Pentru ca pozele cu zoom să iasă bine este necesară o lumină bună sau folosirea unui trepied.4. Dimensiunea ecranului: un aspect foarte important. Deoarece majoritatea camerelor compacte nu au un vizor optic de calitate, fotografiile şi operaţiunile anterioare fotografierii se realizează prin intermediul ecranului LCD din spatele aparatului. Astfel, un ecran de dimensiuni cât mai mari şi mai luminos este de preferat pentru a fi sigura că ceea ce vezi pe ecran este şi ceea ce va ieşi în poza finală.5. Funcţia de filmare: este prezenză la toate aparatele foto compacte, însă nu ar trebui să ai cine ştie ce aşteptări. De obicei filmarea se face utilizând algoritmul Motion JPEG la o rezoluţie VGA (640×480), în regulă pentru filmări ocazionale, dar fără a se apropia de calitatea unui camcoder. Aşa că nu ar trebui să fie un criteriu în alegerea camerei dumneavoastră.6. Funcţiile suplimentare gen sensibilitatea ISO maximă, detecţia feţei, funcţia macro sau reducerea ochilor roşii nu are trebui să te preocupe foarte mult, deoarece majoritatea camerelor actuale sunt dotate mai mult decât satisfăcător la toate aceste capitole. 7. În final, dacă dispui de un buget sub 500 de lei, nu doresti performanţe deosebite şi doresti doar o cameră compactă care să-şi facă treaba fără probleme în deplasările tale, iti pot oferi câteva recomandări. Astfel, modelul BenQ C1035 oferă, la doar 249 de lei, 10 megapixeli, filmare la rezoluţie de 720×400 pixeli şi o multitudine de facilităţi care automatizează fotografierea. O opţiune puţin mai scumpă, dar deloc de neglijat, ar reprezenta-o Canon PowerShot A490, care, pe lângă tehnologia Canon, oferă nişte dotări foarte atractive.

3 răspunsuri:
| Georgi16 a răspuns:

La imprimante nu stiu. scuze big grin Funda? puppy dog eyes

| codrinaioana explică (pentru Georgi16):

Bun. asta se intampla la camerele digitale sau la cele dsrl(profesionale)? da-mi te rog si exemple pentru categoria cealalalta.happy

| Georgi16 a răspuns:

Cred ca la amndoua big grin