| ramonika12 a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti formula fortei la fizica (pentru clasa a 7-a).

Răspuns Câştigător
| aℓèè a răspuns:

Ok. L=F*d, unde L e lucrul mecanic,'F' e modulul fortei si 'd' e deplasarea. Si unitatile de masura sunt N*m= J(joule). Asta e.happy

3 răspunsuri:
| MademoiselleA a răspuns:

F=m*a(unde m este masa corpului si a este acceleratia)
Daca vorbim de forta gravitationala poti folosi:
G=m*g(m este masa corpului si g este acceleratia gravitationala care este o constanta si este 9, 8 N/kg)
Dar tie ti se potriveste formula 1.

Succes!

| aℓèè a răspuns:

La forta de frecare, pentru forta e formula asta: F=G+Ff; La presiune avem formula: P= F/S; si la mecanisme simple, pentru forta, avem formula: F/R=bR/bF. Daca ai fi specificat la ce lectie esti, mi-as fi dat seama ce formula.La forta numai astea se invata in clasa a 7-a.Pup:*. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| ramonika12 explică (pentru aℓèè):

Pai la lucrul mecanic