| Albinuța767 a întrebat:

Știe cineva care este formula fortei de inerție?

Răspuns Câştigător
| UsualBoy a răspuns:

Inerţia este proprietatea generală a corpurilor de a se opune schimbării stării de repaus sau de mişcare rectilinie uniformă. Din definiție rezultă că forța de inerție este egală cu masa propiuzisă a acelui corp... exemplu:
Forta de inerție a corpului tău de a se opune unei forțe exterioare, o împingere de exemplu, este egală cu greutatea corpului tău.

1 răspuns:
| RoCkKiD a răspuns:

Pe vremea mea era un rand scris mare si bolduit in cartea de fizica in care zice ca "Masa e masura inertiei." laughing

Stau ei ce stiau.