| anonim_4396 a întrebat:

In decembrie mi-am dat jos aparatul dentar, dintii mei aratau perfect dupa doar 9 luni.
Am primit acea gutiera in ianuarie.
Am purtat-o seara de seara, dar odata am uitat-o la bunici timp de o saptamana la tara, dupa ceva timp iar am uitat-o undeva tot pe timp de o saptamana.
Dintii mei nu mai arata la fel ca atunci cand am dat aparatul jos dentar, caninii au inceput sa se strambe.
Acum o port si ziua si seara din teama si oftica.
Dintii nu se vor mai indrepta fara ajutorul altui aparat dentar, nu?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| SEMIHA a răspuns:

Din păcate, nu. Dinții nu se vor mai îndrepta fără ajutorul altui aparat dentar. Tot ce te sfătuiesc este să porți mereu gutiera și să nu o neglijezi. Să o speli și să fie mereu la loc sigur. Practic, dantura ta depinde de tine acum. Porți gutiera=dinții se mențin în forma lor actuală / Nu porți gutiera= dinții tăi se vor duce și în sus și in jos, pentru ca nu mai au acceasi mobilitate, din cauza aparatului dentar purtat. Tu modelezi dinții cu gutiera, sa zic așa, pe înțelesul oricui. ȘI eu am purtat aparat dentar și mă confrunt cu aceeași "problemă". Din 2016 port gutiera, dar dinții mei tot s-au mai "mișcat." Încerc să îi mențin așa, inca sunt drepți. Dar bineinteles, nu la fel de drepți ca in prima zi cand am dat aparatul dentar jos. O zi frumoasa!