| Welterweight a întrebat:

M-am obisnuit sa beau Nescafe 3in1 zilnic, de 4-5 ani fac asta, tot aud ca e nesanatos si mi se pare normal sa fie, totusi un plic are doar 15 grame dintre care 60% e zahar... cred ca sunt produse mai nesanatoase pe piata. Analizele mele sunt in regula. Cat de daunator este si ce efecte ar trebui sa aiba in timp?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nu ce bei e problema, ci cât bei.
Dacă continui sa îl consumi mulți ani de acum încolo zilnic îți poate face rău pentru ca are niște aditivi nu tocmai naturali. Pe termen lung apare intoxicația. Însă dacă organismul tău e obișnuit cu mâncare procesata nu reacționează așa de repede.
Zaharul nu cred ca ar fi o problema pentru ca noi consumam zilnic deja mult zahăr. Chiar și pâinea are zahăr. Sa nu mai zic de mezeluri, lapte și altele.
Totuși incearca ceva sa te lași de prafurile alea din comerț.
Fa-ti tu acasă un mix. Cu cacao, cafea instant, zahăr pe care sa îl bei cu lapte sau dacă vrei sa îl bei cu apa, fa un mix cu cacao, cafea instant, zahăr și lapte praf. Îl faci in ce cantități vrei tu, îl pui in borcan și măcar e mai natural decât plicurile alea.

2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Eu zic ca daca nu bei 5 pe zi poti sta linistit. 95% din produsele din magazine Sunt pline de zahar, sare si alte chestii. Nu o sa aiba un efect clar, o sa se resimta in statea de sanatate generala.

| tx123 a răspuns:

E plin sa zahar si chimicale. Bea o cafea naturala cu ceva lapte ca e de 100 de ori mai sanatoasa