| Garni28 a întrebat:

Pentru bautori de apa! laughing
Buna. Am 20 de ani si de cand ma stiu beau foarte multa apa. La 10 ani am fost internata la spital cateva zile pentru analize, dar totul a fost in regula. (beam 5L pe zi).

Intre timp, am mai redus doza, dar niciodata sub 2L pentru ca altfel m-as fi simtit rau. Acum beau 3-5L, in functie de anotimp. De asemenea, am 42 kg. Analizele mele sunt bune, nu am diabet insipid sau altceva.

M-am obisnuit asa, cel mai probabil, insa scopul acestei postari este de a afla daca exista astfel de persoane adulte, care au baut multa apa toata viata sau cunoasteti pe cineva si cum a evoluat starea.

Uneori simt nevoia de a bea apa pentru ca imi este cald, nu sete. Mi s-a mai spus ca este un tic, dar refuz sa cred asta in totalitate pentru ca, repet, daca nu beau 2-3L pe zi, seara simt un disconfort si nu pot dormi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jaqtoo a răspuns:

Din ce citesc din răspunsurile date mai jos, oamenii par să spună că tu ai avea niște probleme de comportament sau chiar să ai nevoie de psihiatru... ce gândire. și nu sunt singurii, cunosc o grămadă care la fel ca și la tine li se pare ciudat că tu bei doar apă, pentru că atât gândesc, cum nu tu o cola, nu tu o bere, un vin? Când aud o astfel de întrebare mi se urcă părul în cap. E chiar foarte bine că bei apă, lasă părerile unor oameni care doar obiceiuri nesănătoase au și pe urmă se miră de ce au probleme. Și eu beau apă cam aproape 5l pe zi și nu mi se pare ciudat chiar mă simt mai bine față de perioada când beam cola sau alte prostii.

| Garni28 explică (pentru jaqtoo):

Multumesc. Ai dreptate, mai bine apa decat altceva. happy

| jaqtoo a răspuns (pentru Garni28):

Cu drag, sunt persoane care mă văd ca pe un ciudat că beau doar apă, ok... vedem mai târziu, în cazul lor cât de ciudat am fost. Alt aspect pozitiv este faptul din ce am citit eu că îți poate tăia senzația de foame, deci pentru slăbit chiar este indicată apa.

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acum ca tot vine vara si eu beau in zilele toride cam 3 litri pe zi de lichide, in special apa plata, minerala si rar suc, nu pun la socoteala berea sau vinul, pe care le beau foarte rar!
deci 3 litri nu mi se pare exagerat, cand este cald!
insa depinde si ce greutate corporala ai, tu ai zis 42 de kg...
de ce conteaza greutatea? de exemplu o persoana de 100 de kg consuma de regula mai multa cantitate de lichide decat o persoana de 50 kg...
faptul ca uneori bei si 5 litri mi se pare cam mult!
2-3 litri pe zi este ok, la orice greutate ne-am raporta!
daca nu ai niciun fel de afectiune, atunci nu vad de ce ar fi o problema, chiar este indicat sa te hidratezi.

| Garni28 explică (pentru Simpatic):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| Simpatic a răspuns (pentru Garni28):

Nu ai pentru ce!

| Violleta2022 a răspuns:

Problema ta este mai mult mentala, decat fiziologica.
Ti-as recomanda sa mergi la un psihiatru, fiindca asta te va ajuta mult, odata ce esti extrem de slab, dar in loc sa mananci hrana sanatoasa, preferi sa bei apa.

| Garni28 explică (pentru Violleta2022):

Va multumesc frumos pentru raspuns, doamna Violetta. Chiar ma intrebam daca imi veti raspunde si dvs la intrebare. Greutatea mea este perfecta pentru umila mea inaltime, iar hrana foarte nutritiva. Voi lua in considerare raspunsul dvs, pentru a exclude orice alta afectiune.

| adryang78 a răspuns:

Organismul tău știe singur de ce cantitate de lichide are nevoie. Nu-i nicio problemă să consumi atât cât simți nevoia. Și eu beau foarte multă apă, indiferent de anotimp. Dacă analizele au ieșit bine, n-ai de ce să-ți faci probleme.

| Mihai0101 a răspuns:

Ca este multa nu e chiar o problema cand beau putina apa ma simt uscat si nu pot dormi. Vara cred ca depasesc 4 litri pe zi de apa

| SpoiledBrat a răspuns:

Suferi de comportament obsesiv conpulsiv

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, nu știu dacă e bine să bei așa de multă apă. Poți avea probleme cu rinichii.