| kindy => andra a întrebat:

Mi s-a umflat maseaua. straight face ce pot sa fac ca sa se desumfle in 2-3 ore?batting eyelashes iau ampicilina dar am luat decat o pastila si eu vreau sa se desumfle mai repefe ca sa pot iesi afara. Ce sa fac?happy
Multumesc!happy

Răspuns Câştigător
| bebitza_3258 a răspuns:

Depinde de organism. E vorba de un curent sau ti s-a umflat pentru ca e cariata? Nu cred ca o sa se dezumfle chiar azi, de abia maine poate sa inceapa sau chiar sa mai dureze, depinde cum reactionezi la medicament. Pune-ti vata in urechi si stai la caldura. Poti sa-ti pui o pernuta sau ceva acolo unde e umflat, pentru ca ajuta si trece si durerea

13 răspunsuri:
| Nimic special a răspuns:

Asteapta!

| danielacs a răspuns:

Pai in 2-3 ore nu are cum sa iti treaca pentru ca sigur ai puroi la ea! Cel mai bine ar fi sa nu iesi deloc afara sa nu tragi curent sa ti se umfle si mai rau! Sa nu iti dea prin cap sa iei mai multe pastile deodata pentru ca ampicilina este foarte tare si ti se poate face rau!winking

| malaua a răspuns:

Daca e de la curent trebuie sa astepti.nu se dezumfla in 2 ore.
daca e cariata. ia-ti inima in dinti si du-te la dentist!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema e unflata mi s-a umflat de 3 ori anul asta dar acum e mult mai rau. Dupa ce mi se desunfla am sa merg la dentist sa mi-a scot sa nu mai trec prin chinurile iadului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa iei pastile. eu folosesc AUGMENTIN deoarece si maseaua mea e puroiata. Iti dau un sfat! nu te duce la dentist pana nu ti se dezumfla deoarece te trimite acasa pentru ca nu au voie sa iti lucreze acolo cat timp este puroiul.nu iesi afara si stai in pat cu ceva cald acolo. Iar daca te doare ia vreo viola sau un algocalmin tableta. De obicei cand ti se umfla e semn ca nu o sa te mai doarahappy
mult succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scz dar si eu caut aceasta solutie pentru tatal meu ma doare sa il vad suferind cu drag alexandra 12 ani

| sebastian112 a răspuns:

Cariile se fac repede daca ai aciditate foarte mare in saliva dar eu uneori cand mi se umfla maseaua iau solphadein nu stiu exzact cum se numeste este o pastila efeverscenta care o pui in intr-o cana cu putina apa ca sa se dizolve ca sa nu ma mai doara si casa se dezumfle pun o compresa cu apa rece de cateva ori.

| Elena_Eledumitrascu_1986 a răspuns:

Asa mi s-a umflat si mie maseaua si nu mai stiu ce psatile sa mai iau, si la mine dureaza cate o saptamana sa mi se desumfle

| Elena_Eledumitrascu_1986 a răspuns (pentru sebastian112):

Nu face prostia sa iti mai pui apa rece la masea cand te doare sau cand ti se umfla pentru ca faci cea mai mare prostie,eu am pati-o rau cu apa,am ajuns la camera de garda si sincer crede-ma ca nu a fost deloc bine pentru mine. Daca te doare, iei pastile de durere, iar daca este si umflata iei augumentin si amoxacilina si crede-ma, ca trece, dar acum depinde si de organism.La mine intotdeauna a dat rezultate.

| Andreea_Andre_1994_KtWD a răspuns:

Este foarte rau cand te doare maseaua. Si eu o am umflata. sad Daca este de la curent trebuie sa astepti. Nu se dezumfla in 2 ore. sad

| miutza10 a răspuns:

E o foarte mare prostie sa pui ceva cald cand ai puroi, puroiul se coace la caldura am facut si eu prostia asta si mi s-a umflat si mai rau, eu am pus gheata si in 5 ore aproape ca sa tras complet unflatura

| Dochiu_Isabela_A._2000 a răspuns (pentru miutza10):

Gheață pe obrazul cu măseaua?

| Florian_Sergiu_1967 a răspuns:

Buna dim.Acum un an si jumatate, am pus dinti din portelan la un dr.particular,mail exact din 4 dinti mi-a ambracat 10. Si acum am maxilarul umflat cu dureri f mari.Ce por sa fac sa scap de dureri? Am anceput tratamiento cu antibióticde 2 dile si se umfla ancontinu! Va multumesc.Astept va rog un raspuns de la cine poste sa ma ajute?