| fourteenapril94 a întrebat:

Ce pastila sa iau sa mi se desumfle maseaua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Buna. Nu maseaua e umflata, ci gingia, in locul respectiv.
Ai puroi( infectie) asa ca trebuie sa iei antibiotice.
Ori te duci direct la stomatolog, ori la medicul de familie ca sa-ti dea o reteta pentru antibiotice.
E neaparat, nu mai sta!

Take care!

21 răspunsuri:
| GregHouse a răspuns:

Ketorol, Ketonal, Algozone, Algocalmin.
Alege una din ele big grin Pentru durerea de dinti, merge mai mult pe primele doua.

| Cruciuliță a răspuns:

Dentistul iti poate prescrie. Ai puroi de aia s-a umflat zona.Îti va da ceva un antibiotic, penicilina probabil. Ai grija sa nu fii alergica la ea, ca e cam naspa daca nu le suporti. Deci, fii atenta si nu uita sa nu iei pastile dupa cum te duce capul sau dupa cum te indeamna cei de pe site. Un stomatolog, stie sa te sfatuiasca.De obicei, daca maseaua s-a umflat, nici nu mai doare.

| Elvina a răspuns:

De fapt ti s-a umflat gingia nu maseaua. Mergi la farmacie sa-ti dea antibiotice si apoi da o fuga la stomatolog. Bafta!

| Cruciuliță a răspuns (pentru Elvina):

I s-a umflat fălcuța!

| Addaa1998 a răspuns:

Cel mai bun medicament este bicarbonatul de sodiu (praful acela)
Si caa sa ti se calmeze maseaua poti lua paracetamol

| Addaa1998 a răspuns:

Bafta

| cammm a răspuns:

Ampicilina sau amoxilina.

| badboy18 a răspuns:

Neaparat un antibiotic : amoxicilina sau augmentin. (cel din urma e mai puternic) Si dupa consulta un stomatologtongue
sper ca ti-am fost de folos

| Bratzz a răspuns:

Eu luam ampicilina 250 dinn 6 in 6 ore si ma clatea cu ceai de musetel, dar cel mai bine e sa mergi la doctor. It va prescrie el tratament. happy

| AstroAlex59 a răspuns:

O fiola de alocalmin. Tii continul cam 1 minut la maseaua care te doare, desi are un gust oribil iti recomand sa nu bei apa cam 5 min dupawinking

| AstroAlex59 a răspuns:

O fiola de algocalmin. Tii continutul acestei la maseaua care te doare cam 1 min. desi are un gust oribil iti recomand sa nu bei apa 5 minwinking

| AstroAlex59 a răspuns:

O fiola de algocalmin. Continutul acesteia se tine cam 1 min. la maseaua care te doare, nu iti recomand sa bei apa cam 5 min. desi are un gust oribilwinking

| Cryshhtian a răspuns:

Eu in astfel de situatii luam aulin

| Cruciuliță a răspuns (pentru Cryshhtian):

Vai de stomacul tau daca ai inceput sa iei de pe acum Aulin! Fereste-te de el! habar n-ai cat e de periculos!

| Alecsandra95 a răspuns:

Decat cu antibiotic. Eu folosesc Augmentin. straight face - dar se da doar cu reteta de la medicul de familie.

| edy79 a răspuns:

Pai ar trebui sa te duci la dentist, dar pana atunic poti sa iei calmante.

| A2895 a răspuns:

Un antiinflamator ca ibuprofen/ ketoprofen (la farmacie o sa-ti insire o gramada) si probabil o sa ai nevoie de un tratament de cateva zile big grin

| CristyMinecraft a răspuns:

Pai foloseste augumentin
si vezi unde ai tu maseaua umplata acolo e infectie si trebui sa te duci la stomatolog

| yukyta a răspuns:

Poti sa iei antibiotice pentru mine cel mai bun antibiotic este oxacilina dar poti sa intrebi l farmacie si poate iti recomanda ceva mai bun si pentru durere, TADOR crede-ma.ii cea mai buna pastila p care am luat-o pana acum.

| Flo41 a răspuns:

Buna! Du-te la dentist, nu te prosti sa iei pastile, deoarece asa am patit si eu si mi s-a agravat.

| andraa97 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la farmacie si sa spui ca ti s-a umflat maseaua. Si mie mi s-a mai intamplat si am luat ampicilina..este foarte buna.