| mhg a întrebat:

Nu ştiu ce carte să mai citesc. Ce cărţi îmi recomandaţi?

Mulţumesc!

5 răspunsuri:
| KiMi_6003 a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni...citesc eu acumbig grin si imi placehappy

| SiMpLa a răspuns:

Moartea lebedei-Ion grecea

| Sherllyn a răspuns:

Pai. Mihail Drumes : Invitatie la vals, Elevul Dima dintr'a saptea, Scrisoare de dragoste; Heather Davis : Nu plange sub clar de luna; Joan Bramsch : Vraja unei clipe.

| Bacemi a răspuns:

Turistul singuratic de Ion Popescu, Viata lui Dante de Giovanni Boccaccio, Baietii de pe strada Pal de Molnar Ferenc, Floare intunecata de John Galsworthy, Leaganul Pisicii de Kurt Vonnegut, Omul cu masca de fier de Alexandre Dumas, Nunta in Decembrie de Anita Shreve, De ce iubim femeile de Mircea Cartarescu, etc.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Tinand cont ca ai postat la categoria adolescenti, ma gandesc ca esti adolescent/a. Ti-as recomanda sa citesti de Ionel Teodoreanu La Medeleni; de Grigore Bajenaru Cismigiu & Comp.; de Mihail Drumes Invitatie la vals, Elevul Dima dintr-a 7-a, Scrisoare de dragoste;
Din literatura universala : Balzac : Evreul, roman al dragostei si cavalerismului, Modeste Mignon; Dumas, Alexandre : Doctorul Misterios, Fiica Marchizului, Cele doua Diane, Gemenele, Georges, Robin Hood (varianta lui Dumas mi-a placut mai mult, este mai plina de actiune decat cea a lui Gilbert), Contele de Monte Cristo... si multe altele; Paul Feval : Cocosatul, Fiul lui D'Artagnan, Misterele Londrei, Manusa de otel;
Dintre cartile nou aparute si la mare moda sunt si : Richelle Mead : Academia Vampirilor; L. J. Smith : Jurnalele vampirilor; Wilbur Smith : Magul, Cautarea, Ultimul Papirus, Razboinicii Nilului; Angie Sage : Septimus Heap (au aparut deja 5 volume : Magie, Zborul, Leacuri, Expeditia si Sirena); Nicholas Sparks : Miracolul, Jurnalul unei iubiri, Accidentul, Nunta, Ultimul Cantec
Poti sa alegi sa citesti din seria Chic
http://bibliophil.bibliotecamm.ro/? ca[c1]=1&ca[c1t]=1&ca[c1v]=&ca[c2]=17&ca[c2t]=1&ca[c2v]=chic&ca[c3]=3&ca[c3t]=1&ca[c3v]=&ca[o]=1&ca[oc]=0&cauta=Cauta&s=catalog&f=3
iar daca iti plac romanele cu suspans poti sa te uiti si sa-ti alegi de aici
http://bibliophil.bibliotecamm.ro/? ca[c1]=1&ca[c1t]=1&ca[c1v]=&ca[c2]=17&ca[c2t]=1&ca[c2v]=suspans&ca[c3]=3&ca[c3t]=1&ca[c3v]=&ca[o]=1&ca[oc]=0&cauta=Cauta&s=catalog&f=3
din literatura Science fiction alegi de aici
http://bibliophil.bibliotecamm.ro/? ca[c1]=1&ca[c1t]=1&ca[c1v]=&ca[c2]=17&ca[c2t]=1&ca[c2v]=science+fiction&ca[c3]=3&ca[c3t]=1&ca[c3v]=&ca[o]=1&ca[oc]=0&cauta=Cauta&s=catalog&f=3

Toate aceste carti le poti gasi la bibliotecile judetene, sau chiar si la orasenesti.