| Lacramioara_6794 a întrebat:

Asi vrea sa citesc o carte dar nu stiu pe care anume. Ce carti ati citit voi si imi recomandati?

22 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

@Ana Blandiana încearcă să răspunzi la întrebări fără să dai copy-paste la răspunsurile mele mai vechi. În cel mai bun caz puteai da un link către răspunsul respectiv http://www.TPU.ro/......tereseaza/

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Încearcă Pantalonii călători, A doua vară a pantalonilor călători, Fete în blugi, Mereu în albastru de Ann Brashares sau Prăjitura de la ora 5 de Caroline Pitcher, sunt cărţi simpatice despre prietenie între fete, problemele adolescenţei, se citesc uşor, îţi vor deschide pofta pentru citit, în caz că nu-i activitatea ta favorită...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Depinde de vârstă. Mie mi-a plăcut foarte mult "La râul Piedra am şezut şi-am plâns" a lui Paulo Coehlo.

Răspuns utilizator avertizat
| catthshshshs a răspuns:

Eu am citit si mi-au placut:
- Tess d'Urberville, de Thomas Hardy
- Crima si pedeapsa, Dostoievski
- Emma, Jane Austen
- La rascruce de vanturi, Emily Bronte
- Mandri si prejudecata, Jane Austen
- Regina Margot, Alexandre Dumas
- Jane Eyre, Charlotte Bronte
- Ratiune si simtire, Jane Austen
- Nana, Emile Zola
- Demonii, Dostoievski

| baba a răspuns:

Kurt Vonnegut - Abatorul Numărul 5

| Natassha a răspuns:

Mizerabilii-Victor Hugo(5 volume), Misterele Parisului-Eugene Sue(4 volume), Charles Dickens-Marile sperante, cartile lui Alexandre Dumas, Michel Zevaco, Paul Feval, Maurice Druon, Karl May, Fenimore Cooper, Jules Verne, Sven Hassel, surorile Bronte cu La rascruce de vanturi, Jane Eyre, Necunoscuta de la Wildfell Hall, Jane Austen-Mandrie si prejudecata, Emma, Wilkie Collins-Femeia in alb, Piatra lunii, jocai Mor-Omul de aur, Diamante negre

, Theophile Gautiere-Capitanul Fracasse, Cella Serghi-Panza de paianjen, Mirona, John Galsworthy-Forsyte Saga, Henryk Sienkiewicz-Quo Vadis, Potopul, Prin foc si sabie, Pe camp de lupta, William Golding-Imparatul Mustelor, J D Salinger-De veghe in lanul de secara, Ionel Teodoreanu-La Medeleni, Loreley, Mihail Sadoveanu-Fratii Jderi, Neamul Soimarestilor, Ioan Dan-Cavalerii, Cavalerii Ordinului Basarab, Curierul secret, Taina cavalerilor, Valentin Gustav-Insula robilor, Victor Rusu Ciobanu-Dacia Felix, As putea continua asa la infinit...

| Natassha a răspuns:

@aqualuna, mie mi-a placut raspunsul tau, a fost folositor, ti-am dat si fundita.

| robyroby a răspuns:

Depinde de varsta. Eu am citit Papillon, o carte care mi-a placut foarte mult, nu am mai lasat`o jos din mana, Robinson Crusoe, Winnetou, Ceanura pentru un suras, Gestapo, 10 negrii mititei, Crima in orient expres, Enigma otiliei, Insula Misterioasa, La rascruce de vanturi, Uragan asupra europei. Eu astea le-am citit, poate am omis ceva.

Ps : Am 14 ani. Numai bine, Robyy. Si, lectura placutawinking!

| Bloo2 a răspuns:

Toate a lu Nea' Eliade :X

| viki a răspuns:

Ion-Liviu Rebreanu
Maitreyi-Mircea Eliade
Moara cu noroc-Ioan Slavici
Mara-Ioan Slavici
Alchimistul-Paulo Coelho
Ring -Koji Suzici

Astea sunt foarte interesante! Bafta la citit!

| Zodiac a răspuns:

Comedia Umana - Honore de Balzac... e buna cartea.

Peace

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ai putea citi "Chemarea Strabunilor","Colt Alb", Romeo si Julieta","Coliba Unchiului Tom"sunt multe frumoase in colectia adevarul eu am 10 ani si mi-au placut foarte mult aceste carti lectura placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am citit "Capitan la 15 ani", de Jules Verne si mi-a placut tare mult. Mi-au mai placut si: Pantalonii Calatori, de Ann Brashares, si toate volumele din Ciresarii, sunt geniale daca iti plac cartile de aventura. Mult succes la citit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jules vern este foarte frumoasa

| ramona_1444 a răspuns:

Eu acum citesc panza de paianjen (prima carte de care ma tin)!

| TheOriginalUser:) a răspuns:

Singur pe lume e f.frumoasa:X

| immortelledesneiges a răspuns:

Autoportret intr o oglinda sparta - Octavian Paler

| Denisa_8486 a răspuns:

Pai eu am citit "Singur pe lume"si mi-a placutbig grinsau"poate vrei de dragote:iti recomand SANDRA BROWN pup la tine mah

| andreea_6722 a răspuns:

Pantaloni calatori

| lovejd63 a răspuns:

Sunt multe carti care ti-ar placea. As vrea sa il completez pe robyroby totusi. Emma (Jane Austen), La rascruce de vaturi (Emily Bronte), Jane Eyre (Charlotte Bronte), Mandrie si prejudecata (Jane Austen), Ratiune si simtire (Jane Austen), Panza de paianjen (Cella Serghi), Marile spernte (Charles Dickens), Cei trei muschetari (Alexandre Dumas)...hmm, cam astea mi-au placut mie cel mai mult (sunt fata si am 14 ani).

| justioana a răspuns:

Singur pe lume mi-a placut foarte mult.