| Daniella13 a întrebat:

As dori. sa-mi recomandati o carte care v-a placut, sau stiu eu? Nu mai vreau sa citesc tot ce-mi pica in mana si ma gandeam ca poate mai sunt printre voi si cei care citesc carti si nu doar de pe nethee hee) Mersii.

13 răspunsuri:
| Emena a răspuns:

Hei.pai ce am citit eu
-o crima aproape perfecta de S.S.Van Dine
si mai sunt. dar nu le mai tin minte. dar asta mi-a placut cel mai mult love struck

| gigiro a răspuns:

Danutsa, daca iti place sa citesti, e foarte bine si frumos, numai ca nu poti apela asa sa-ti recomandam noi carti. Sunt foarte multe, si gusturile difera foarte mult. Lectura, e o arta, se face cu mult simt de raspundere si gradual. Nu spui ce varsta ai, ca sa vedem unde te incadrezi. In situatii ca ale tale, cele mai bune carti sunt cele recomandate de profesoara de limba romana. Pentru fiecare dintre noi, cei mai in varsta, cele mai bune carti sunt cele scrise de autorii romani. E bine sa le citesti pe toate (sau aproape). Se continua cu clasicii universali si apoi cu literatura moderna. Daca tu incepi cu romanele usoare de dragoste, nu vei sti sa decizi care e o carte de valoare si care nu. Adauga daca vrei varsta ta.

| LoLo a răspuns:

Suflete moarte de Nikolai V. Gogol...este foarte interesanta...happy

| Farcas a răspuns:

Un roman de dragoste foarte frumos: Rosu si Negru
Viata unui adolescent miop
5 saptamani in balon
Trandafirul galben

| Daniella13 explică:

"gigiro" multumesc mult. si nu numai. intr-adevar vroiam sa specific varsta( am 16 ani ) dar am postat intrebarea oarecum in graba si am uitat. mi-am dat seama insa mai apoi.

| ĐǿŁŁY a răspuns:

Gossip girl. Pentru ca merit

Autor Cecily Von Ziegesar
Editura Nemira
Nr. pagini 256
Ochii Dragonului-Stephen King
Gossip Girl-Cum imi place mie-Cecily Von Ziegesar
Gossip Girl-Pe tine te vreau-Cecily Von Ziegesar
Gossip Girl-Nimeni n-o face mai bine-Cecily Von Ziegesar
Pupici!

| Bia:X a răspuns:

Sunt multe carti frumoase si care merita citite
eu de ex acum citesc de ce iubim femeile mircea cartarescu altele ar mai fi: o scrisoare de dragoste mihail drumes sau invitatie la vals mihail drumes si sunt mai multe da acum nu-mi vin in mintebatting eyelashes

| Fiction a răspuns:

Nu stiu daca ai citit, Dostoievski.

| Biscotti a răspuns:

Charlaine Harris-Mort de-a binelea
Sophie Audouin-Sceptrul blestemat
Roderick Gordon-Tunele 1
Matthew Skelton-Endymion Spring
Kai Meyer-Focul de gheata
E. B. White-Pinza lui Charlotte
L. J. Smith-Lupta, vol. 2 Jurnalele vampirilor
L. J. Smith-Trezirea, vol. 1 Jurnalele vampirilor
Chris dLacey-Focul din Adanc
Madeleine LEngle-Captivi in Yadah
Henry H. Neff-Al doilea asediu
Catherine Fischer-Carcera
Sper sa iti placahappy

| fely_2067 a răspuns:

Muntele vrajit - Thomas Mann
Enigma Otiliei- George Calinescu
Ion- Liviu Rebreanu

| psyour a răspuns:

Dama cu camelii-Alexandre Dumas.cred am citit-o mai demult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ion Minulesc- Corigent la limba romana
Mircea eliade- romanul adolescentului miop, ultima speranta

| andrushky a răspuns:

Gazda - Stephenie Meyer
Elevul Dima dintr-a 7a - Mihail Drumes