| florin9999 a întrebat:

O sa ma mut in Italia si am nevoie de cat mai multe informatii despre scoala din acea tara.Ma intereseaza daca o sa repet clasa a 9-a,daca este mai greu ca la noi,daca exista discriminare din partea profesorilor si a celorlalti elevi,daca se poate chiuli,daca se dau corigente,care este nota de trecere, si daca gasesc un profil echivalent cu cel de stiinte sociale din Romania.

1 răspuns:
| MissAnePink a răspuns:

Hei :*. Eu am fost in Italia si merg in fiecare an. Am rude care merg la scoala, deci stiu care e "problema". In primul rand, daca esti in clasa a9a o sa incepi acolo clasa a11a. La scoala este foarte usor. Nota de trecere este ca si la noi in Romania. Nu exista discriminare nici din parte profesorilor si nici din partea colegilor, elevilor. O sa te descurci foarte bine acolo o sa vezi. Se poate chiuli laughing. E foarte usor la scoala, nu sunt multi corigenti, se dau. Da, poti cauta si cu siguranta vei gasi un profil echivalent cu cel dorit de tine. Aaaa si sa stii ca italieni fac scoala cu 2 clase inaintea noastra. Deci daca tu faci a9a in a11a o sa faci ce ai facut in a9a. Si se da un examen sa vada in ce clasa te poate baga. Cum am spus este foparte usor. Multa bafta! Funda?batting eyelashes