| MentalWar a întrebat:

Am o nelamurire.
In luna august voi plecat in Italia de tot si nu stiu ce profil au liceele din Italia mai exact merg in Catania ( Sicilia). Vreau sa sa stiu daca repet inca o data clasa a9a sau pot da un test sa nu repet anul, vreau sa mentionez faptul ca am fost in Romania la stiinte sociale.Si inca o intrebare nivelul scolii din Italia am auzit ca esti mult inferior decat cel din Romania. Promit ca dau FUNDA!

1 răspuns:
| mariusmac85 a răspuns:

Salut,asa este este cu mult inferior, acum depinde si de liceu si domeniu
am gasit asta forse ti poa aiutare
http://www.scuolaitaliano.com/
dar chiar si asa posibil sa trebuiasca sa repeti clasa sau poate chiar poti trece cu o admitere ceva, dar din cate am inteles eu care s-au mai dus ori in Italia, ori Spania trebuie sa faci iar clasa a 9-a sau a cata erai in Romania pana sa te transferi
dar oricum acolo e mai mult colegii parca, nu e ca la noi licee acolo e altfel.Noi stam prost cu muntalitatea insa ei sta prost cu cartea.Cel mai bine e sa iei legatura cu scoala la care vrei sa te inscrii
Sper ca am putut sa te ajut
Marius