| anonim_4396 a întrebat:

Oare de ce parintii mei nu vor sa ma transfere din semestrul 2 clasa a 10 a la alt liceu din bucuresti la alt profil mentionand ca nu ma voi acomoda intr-un liceu nou cu profesori noi, colegi noi totul nou dar motive sunt multe faptul ca este mai aproape desi ei cred ca nu e adevarat si ca nu am cu cine sa merg plus ca nu ma inteleg cu multi colegi si nu sunt singura, mai sunt cateva colege tot din apropierea bucurestiului sau din alt sector/cartier... Ce as putea sa fac sa ii conving pentru ca am multe avantaje fata de dezavantaje daca ma transfer. Ajutati-ma daca doriti sa ma ascultati fara misto-uri cu sfaturi sincere in aceasta problema si in alte probleme imi spuneti spuneti si va las id-ul intr-un mesaj privat.Multumesc si sper sa fi inteles.Astept raspunsuri deoare nu prea am primit raspunsuri desi am postat de mai multe ori aceasta intrebare. ajutati-ma va rog

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Laura sunt am 23 de ani si sunt din Vaslui insa momentan nu sunt in tara.Sa stii ca pana inainte sa adorm m-am gandit la problema ta. Si pentru mine e una destul de serioasa. Oarecum ni se aseamana povestile. Si eu am avut probleme de genu cu parintii mei daca luam un 8 la scoala eram pedepsita, daca luam sub 8 luam chiar si bataie si asta se intampla destul de rar sa iau notele astea dar ca orice elev trebuie sa ai si note mai mici. Daca vrei sa te transferi nu cred ca trebuie sa te gandesti la ce vor spune coelgii, profesorii sau directoarea, in nici un caz ca nici ei nu s-au gandit la tine ca sa-ti creeze o atomosfera frumoasa si sa te poti duce la scoala cu toata inima. E greu printre rromi nu vreau sa generalizez acum si sa spun ca toti sunt cum stie deja toata lumea dar intr-adevar sunt rautaciosi si nu doar ei si noi romanii la fel suntem. Nu stiu de ce conteaza ca esti din provincie sau din oras. Eu am avut colegi din provincie atat la liceu cat si la facultate si tot timpul m-am inteles mai bine cu ei si au fost preferatii mei. In nici un caz sa te gandesti ca esti tu nebuna sau ca ai tu ceva pentru ca insisti sa te transferi. NU pur si simplu e dorinta ta si modul tau de a dori sa te simti mai comod in propria clasa. Nu cred ca trebuie sa iti faci prea mari probleme in ceea ce priveste invatatul ca la celalalt profil tot liceu e si nu se omoara nimeni cu invatatul prea tare, si e posibil in clasa in care o sa mergi deja sa fie si acolo alesi preferatii, sa se fi ales asa zisele bisericute insa oricum te vei simti mai bine parerea mea pentru ca stii orice sut in fund eu un pas spre un nou inceput, si asa o sa fie si la tine in noua clasa un nou inceput si de tine depinde cum te impuii, si prietenii care ti-i alegi in clasa. Eu tot nu reusesc sa-ti inteleg parintii. Le-ai dat diverse motive pentru care iti doresti asta si eu tot sustin ca nu nu si nu.desi cred ca transferul nu este chiar o operatiune atat de dificila sa ai prea mult de umblat. Nu ai frati sau surori? Ca ai putea incerca cu ei sa vorbesti si ei sa vb cu parintii tai. Tare mult mi-ar placea sa vb cu parintii tai, inteleg ca traim intr-o lume in care nu dorim decat sa vedem inainte si ingnorand marginile dar totusi este vb de propriul lor copil. Uite iti propun o chestie mai copilaroasa eu am facut-o si pe la 21 si de ani si tot a functionat in momentul cand mi-am dorit ceva. Se apropie Mos Nicolae scrie-i o scrisoare lui evident si bag-o sub usa parintilor tai si spune-i ca singura ta dorinta e sa te transferi cu tot riscul daca o sa fie sau nu la fel. Si daca nu merge de Mos Nicolae insista de Mos Craciun. Eu am sa iti tin pumnii si am sa pun o vorba buna si la Doamne Doamne sa te ajute. Incearca chestia asta copilaroasa si sper sa ii dai pe spate. P.S repet nu te ingrijora cu invatatul, daca iti place acolo o sa o faci din placere. Si nu e atat de greu nicaieri nu e greu daca pui un pic de suflet, in afara de mate care e scarboasa si aia trebuie inteleasa. restul mai bagam si un pic de tocealahappy ca sa ne ajute. Ma bucur ca vorbesc cu tine sper din suflet sa te ajute sfaturile mele la multi ani de ziua romanilorlove struck Capul sus o sa reusesti!

6 răspunsuri:
| laury4ever a răspuns:

Multi ar reactiona ca parintii tai, spunand ca esti in clasa a 10 e mai greu cu acomodarea si parerea mea faptul ca schimbi si profilul e o problema. Nu stiu daca e problema cu acomodarea in ceea ce priveste colegii sau profesorii, insa schimbare profilului cred ca te va afecta. La ce profil esti si la ce profil vrei sa mergi? Oricum daca iti doresti asta, vorbeste deschis cu parintii tai si prezinta-le avantajele tranferarii tale. Spune-le ca tine de viitorul tau si ca e cel mai bine sa faci ceva care iti place. Daca intr-adevar vrei tranferul fa toate eforurile sa le obtii.Succes!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Părerea mea este că ar trebui să stai iar de vorbă cu ei. Ia o foaie de hârtie, împarte-o în două, întro rubrică scrie AVANTAJE iar în cealaltă DEZAVANTAJE. Prezintă lista părinţilor tăi, roagă-i şi pe ei să argumenteze şi împreună, încercaţi totuşi să ajungeţi la un consens (îţi scriu toate astea pentru că pe mine personal nu m-ai convins cu ce ai scris tu mai sus).
Mari succese şi o zi cu zâmbet!

| laury4ever a răspuns:

Eu am facut filologie si tot pentru a scapat de matematicahappy si uite ca am facut apoi facultatea de chimielaughing. Daca iti doresti cu adevarat lucrul asta vorbeste deschis cu parintii si explica-le ca nu iti place matematica, partea reala si ti-e frica daca dai bac la mate sa nu ii dezamagesti! si daca te iubesc o sa fie de acord cu ceea ce vrei tu.la filologie faci 3 limbi straine stii da? ai bac ai obligatoriu la 2 limbi 1 oral si una scris. Iti urez succes si vb cu parintii tai ca o sa fie bine eu asa cred.

| laury4ever a răspuns:

Eu am facut filologie. Si am facut matematica pana in clasa a 10-a. Insa stii ca faci 4 limbi straine. eu faceam engleza, franceza, italiana si latina. Iar bacul trebuie sa-l dai obligatoriu la 2 limbi o proba scrie si una orala. Daca iti doresti asta cu adevarat vb dechis cu ai tai si spune-le ca ti-e frica de matematica, de partea reala si ca nu vrei sa ii dezamagesti la bac luand nota mica. Iti tin pumnii sunt sigura ca parintii tai vor tine cont de dorinta ta, trebuie doar sa vb cu ei si sa-ti exprimi parerea cu argumente. Mult succes!

| laury4ever a răspuns:

Nu stiu de ce nu au parintii tai incredere in tine. Ar trebui sa te creada, sa te sprijine si sa-ti accepe dorinta. Nu credeam ca e atat de dificil. Roaga-i sa mearga o data cu tine la scoala sa vada ce colegi de clasa ai. Insista cu faptul ca nu te intelegi cu nici unul dintre colegi...si ca ti-ai dori sa socializezi mai mult cu colegii sau fiti un colectiv unit dar cu ei nu se poate. Si sunt curioasa ce motive iti dau parintii de refuza sa te trasfere? Care sunt argumentele lor? Stii ce ai putea incerca? Nu esti mai apropiata de unul din parti? de mama de exemplu? Incearca sa convingi macar unul dintre ei, iar celalalt pana la urma va accepta. Vorbeste cu parintele de care esti mai apropiat. Succes! si chiar iti tin pumnii! Sper ca la urmatorul mesaj sa-mi dai o veste mare ca te ai transferat

| laury4ever a răspuns:

Mult succes si daca ai nevoie de ajutor la limbi straine o tema ceva te pot ajutahappy ca ti-am zis si eu am facut tot filologie. Chiar iti tin pumnii si sper sa aud marea veste. Te pup o zi frumoasa si tie si astept mesaj de la tine. Pupici