| Fisstic a întrebat:

Poate calatori un tanar de 15 ani cu avionul neinsotit de un major din Romania in Germania? ( specific ca are procura de la ambii parinti).

Răspuns Câştigător
| Miruna83 a răspuns:

Am gasit asta pe net ..nu stiam nici eu :
"Minorul trebuie adus la ghiseul de acceptare pasageri de catre un adult. Acest adult trebuie sa completeze un formular prin care solicita companiei transportatoare asistenta pentru minorul neinsotit pe durata calatoriei. In acest formular exista, pe langa rubricile referitoare la datele legate de calatorie, si 2 rubrici speciale: - una in care adultul care insoteste copilul la ghiseu isi va completa propriile date de identitate; a doua, in care este obligatoriu sa se completeze datele de identitate ale adultului care va prelua la destinatie minorul de la reprezentantul companiei transportatoare. La destinatie, minorul ''va fi predat'' numai adultului mentionat pe formularul de solicitare de asistenta, de la punctul de imbarcare.

Atentie! Toate companiile transportatoare( cu o singura exceptie) percep o taxa pentru acest serviciu. Asa ca, inca de la rezervarea locului, transportatorul trebuie informat asupra faptului ca pasagerul va calatori ca minor neinsotit, ca sa se plateasca si taxa aferenta serviciului."

Sper sa te ajute!

1 răspuns:
| AnKa76 a răspuns:

NU.TRebuie sa fii major sau neaparat insotit! BAfta! Funda>?