| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Poate un minor sa calatoreasca cu avionul in Europa insotit de un proaspat major fara sa fie rude?( bineinteles cu procura de la parinti). Stiu ca se poate cu masina, dar cu avionul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate, daca acela este indicat de parintii minorului in declaratia notariala, indiferent de mijlocul de transport. De altfel poate fi indicat ca insotitor major si personalul de bord de pe avion.
Trebuie sa tii seama ca insotitorul major trebuie sa aiba certificat de cazier judiciar.
Biletele de avion se pot cumpara indiferent ca este vorba de major sau minor.

| Loveisawayto a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ati putea raspunde si la aceasta intrebare:

24 Mai 2014 14:29
Loveisawayto explică:
* Persoana (proaspat majora cum am descris-o) este inca minora, dar va deveni majora pana la data plecarii. Poate obtine biletul de avion daca il cumpara mai devreme, cand inca nu a implinit 18 ani?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Loveisawayto):

Vezi ultima fraza din raspunsul meu, am spus ca biletele se pot cumpara "indiferent ca este vorba de major sau minor", deci le poate cumpara si un minor.

| Loveisawayto a răspuns:

* Persoana (proaspat majora cum am descris-o) este inca minora, dar va deveni majora pana la data plecarii. Poate obtine biletul de avion daca il cumpara mai devreme, cand inca nu a implinit 18 ani?