| AnnaElena a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti cam care e treaba si cum functioneaza de fapt programul 'Random.org'? Adica particip la multe concursuri unde se spune ca castigatorul va fi anuntat prin Random.org. Si eu habar nu am ce inseamna! Dau funda! [scuze categorie].

Răspuns Câştigător
| xLionel a răspuns:

Pai sa zicem ca se face un concurs de tipul: „Cine vrea sa se inscrie la extragerea premiului sa comenteze la postare". Dupa un anumit timp se face extragerea (aici vine in ajutor random.org).
Adminul introduce minimul (1) si apoi nr de participanti.
Da generate si se alege un numar oarecare, acel nr. fiind castigatorul.
De exemplu eu sunt comentariul cu nr 67 si daca la extragere cade 67 atunci am castigat.
Sper ca te-am lamurit cat de cat happy

4 răspunsuri:
| Georgy_Balan_1998 a răspuns:

Random.org este un program care ia aleatoriu un numar, " capetele " acestei limite fiind date de persoana care foloseste site-ul.

| agirll a răspuns:

Se foloseste pentru a alege un castigator, atribui cate un numar fiecarui concurent, apoi fixezi pe random intre 1 si n participanti ( n reprezientand numarul de concurenti ). pe random iti va alege un numar intre 1 si n ( n - nr. participanti ) si numarul acela il are un concurent. acela va fi castigatorul. Funda?happy

| AnnaElena explică (pentru xLionel):

Mercii mult, tu m'ai lamurit cel mai mult! laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un simplu site care alege un numar aleator intre doua limite inferioara si superioara