| DifferentBoy a întrebat:

Am 17 ani și sunt în clasa a IX-a. E din cauză că am locuit în Franța câțiva ani și acolo am pierdut o grămadă și când m-am întors... păi a fost greu și au făcut echivalarea aiurea. S-au întâmplat o serie de evenimente foarte neplăcute... Cum ar fi că tata ne-a abandonat, mama a incercat sa isi refaca viata amoroasa insa a esuat, apoi am ramas fara casa si alte obiecte si a trebuit sa ne mutam la bunici doar cu hainele de pe noi. Apoi mama a gasit pe altcineva, e de etnie și are un copil de 5 ani care locuieste cu noi, am uitat sa spun ca ne-am mutat de la bunici de cand s-au cunoscut si am sarit multe. Si toate astea m-au afectat in asa mod incat sa ma sinucid sau sa renunt la scoala. Am incercat sa vorbesc cu mama, dar de fiecare data cand incerc sa ii spun ce simt crede ca ii reprosesz anumite lucruri si tipa la mine si ma doare rau. Ce ar trebui sa fac? Va rog, ajutați-ma, am nevoie de asta

Răspuns Apreciat de Editori
| ibaal a răspuns:

Mergi inainte! Capul sus! Crede-ma,cu totii avem probleme,unii foarte grave!
Esti sanatos,este cel mai important! Timpul trece si le va vindeca pe toate!
Nu renunta la scoala!
Stiu ca uneori poate fi greu,trecand prin atatea,insa termina liceul,dupa vezi tu ce faci cu facultatea,daca e ceea ce vrei sau nu!
Dar,nu renunta!
Iti va fi greu in viitor,vei avea o familie,trebuie sa te poti intretine, tu stii cum e sa ai si sa pierzi, oricat de idealisti am fi... avem nevoie de bani si banii se castiga cu o slujba buna!
Fii tare!
Atat de repede vor trece si anii astia, desi acum par ca abia se scurg, dupa nu vei mai depinde de nimeni si-ai sa vezi cate lucruri ai invatat trecand prin astea.
Nimic nu ne este dat din ce nu putem duce!

4 răspunsuri:
| Delilahhh a răspuns:

Ar trebui sa nu iti pierzi niciodata speranta ca intr-o zi va fi mai bine. Intr-adevar e dureros ce ai trait si e dureros si ce citesc eu, insa ai 17 ani, cred ca daca vrei, ai putea lua atitudine pentru viata ta.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu te-ai ambitiona sa termini scoala si sa faci ceva in viata? Totul sta in puterea ta si in mainile tale.

| Donsavas a răspuns:

Sa accepti ca un tată care nu se vede părinte nu este un tată și că nu te a abandonat ci doar si a văzut de existenta lui fiindca el nu a putut mai mult. Mama s-a recăsătorit fiindca atât poate si ea, nu toti sunt facuti sa ramana singuri si nu ar trebui să ti se para iesit din comun ca doreste sa fie cu cineva. Tu ar trebui să ti faci o viata aici in Romania, mai târziu iti vei face afara sau tot aici da până atunci tine te de scoala ca sincer iti spun...NU ai ce sa faci dacă nu mergi la scoala. Vei sta in casa izolat si te vei uita la pereti. Nu ti recomand. E mai bine la scoala plus ca de acolo te vei alege cu prieteni si o cultură generală, nu doar cu activitate. Dacă gândul sinuciderii nu te lasa, înseamnă că te ai îmbolnăvit de depresie, o boala tratabila ce se poate vindeca ca oricare alta boala a minții sau a trupului. Consulta un pedopsihiatru! El se ocupa de sănătatea mintală a copilului si a adolescenților.

| anonimg a răspuns:

Nu stau sa scriu aici zeci de randuri, ca te-ai plictisi. Doar atat iti spun daca vrei sa fii fericit: mergi la biserica adventista din localitatea ta.
Daca te va intreba mama ta de ce mergi acolo, sa ii spui: vreau sa fiu fericit. Nu trebuie sa stai sa te certi cu ea. Daca iti va spune ca de ce vrei sa mergi acolo si nu in alta parte, atunci tu sa ii spui: "Unde vrei sa-mi gasesc fericirea: consumand substante interzise sau la biserica?"

Oricum, mama ta este o egoista pana la cer si inapoi. In toata viata ei ea a cautat numai fericirea ei. Daca te-a crescut pana acum a facut-o din obligatie ca trebuia sa o faca. Pentru ca orice om care da nastere la copii este obligat sa-i creasca; altfel ajunge pe o treapta mai de jos decat animalele. Dar nu ea te-a facut, ci doar te-a nascut. Dumnezeu te-a a adus la viata prin mama ta. De aceea cauta-L pe Dumnezeu daca vrei sa gasesti fericirea. Iti spun ca vei gasi raspunsuri la toate framantarile tale, si rezolvari la toate problemele cu care te confrunti. Si numai la biserica adventista Il vei gasi.