| DjSteelSex a întrebat:

Mai demult se certau părintii mei, odată chiar ne-am mutat pentru o săptămână eu cu mama si sora mea la bunici, după s-au împăcat, parca îmi părea rău, după tot îmi doream să zic asa sa se mai certe sa ne mutam altundeva, acum au ajuns la divorț Si peste câteva zile o sa ne mutam la apartament tot eu cu mama si sora mea, acum însă îmi pare rău că divorțează. Întrebarea mea este ca eu sunt de vina? Pentru ca mi am dorit sa se mai certe? Cum e vorba aia,, ai grija ce-ți dorești ca s-ar putea sa Ti se întâmple". Chiar mi s-a îndeplinit dorința, as da timpul înapoi sa nu mai îmi doresc asta dar nu pot. Asta e: sunt eu de vina? Dacă mă înțelegeți despre ce vorbesc.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Acolo, fiind certuri mai vechi, e o problema mai adanca. Nu este vina ta!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca este asa, atunci nu ai decat sa te rogi ca ei sa se impace si se va intampla.
Ca dorinta sa se indeplineasca, trebuie sa fii foarte-foarte cuminte si ascultataor acasa cat si la scoala, sa iei note bune si sa te rogi tare-tare de tot, ca sa se intample!

| danay72 a răspuns:

Nu este vina ta. În fiecare zi zicem lucruri care nu se împlinesc. Deci, nu te îngrijora. Oricum, îmi pare rău că treci prin asa ceva. Ei au ajuns asa pentru ca nu s-au mai înțeles. Ce seamănă omul aceea va și secera.

| Donsavas a răspuns:

E posibil. se spune ca ale noastre ganduri pot atrage ANUMITE lucruri in viata. Indirect. fara sa vorbesti sau atingi neaparat. bineinteles ca aici nu intra divortul dintre parintii tai. asta a fost alegea lor,nu a ta,asa cum a fost si casnicia sau nasterea ta. Daca intr-adevar e vorba de soarta aici, atunci asa era sa se intample,lucrurile fiind predestinate. Ori daca nu, gandeste-te ca nu o vor face si cauta sa ii razgandesti,macar pe unul dintre ei. Incearca sa-i faci sa intelega ca nu merita sa distruga ceva ce au cladit cu greu si a rezistat atata timp. fa-l pe unul dintre ei sa lupte pentru iubirea lor si pentru linistea ta. vorbeste cu ei,pe rand. convinge-i. daca unul vrea,cel mai probabil, cu ajutorul tau, veti trece cu bine peste divort. Gandeste pozitiv si cauta idei de impacare. nu iti mai cauta raspunsuri ce tine de vina pe net si nu te mai plange atata. Fa tot ce poti pentru a ramane impreuna, cu sau fara casnicie, ca nu asta e atat de importanta sau macar cauta sa le fi alaturi amandurora, chiar daca ei nu se mai intalnesc.

| Flr_Iulian_1993 a răspuns:

Nu, asta a fost sa fie, poate ca nu se înțelegeau bine.