| Marius2001Pop a întrebat:

Salut!
As vrea sa merg la facultatea de automatica si calculatoare, la Iasi.
Stiu ca se face si informatica si as dori sa stiu cum este informatica, te ia de la capat, e dificila?
Eu sunt la stiintele naturii, iar profesorii mei de informatica nu au facut mai nimic.
As vrea sa stiu cateva pareri.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu da, partea de programare se ia cam de la zero.
Insa... majoritatea care ajung acolo au un nivel cat de cat in ceea ce inseamna programare, asa ca se trece foarte repede peste chestiile de baza.

Problema mai mare e matematica pentru ca in primul an cel putin faci macar 2 obiecte de matematica avansata si acolo se pleaca de la nivelul M1 de liceu. Si admiterea tot in matematica e bazata.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te ia nimeni de la capat, se asteapta sa stii bine, ca la facultate nu este ca la scoala generala, sa explice profesorul si sa stea cu tine, ca sa intelegi.
Acolo se preda si este problema ta daca inveti, ca dupa aia vine sesiunea de examene si tu mergi sa sustii examenul cu ce ai retinut la cursuri.

| Marius2001Pop explică (pentru Violleta2022):

Eu nu intrebam daca sta cineva sa imi explice, intrebam daca se ia cumva de la inceput predarea, pentru ca pot invata si singur, dar sa am de unde. Is constient ca nu sta nimeni acolo sa imi explice happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius2001Pop):

Nu se ia nimic de la inceput, se presupune ca inceputul a fost in timpul liceului sau acasa, din pasiune.
Trebuie sa ai o baza de la care sa pleci, ca nu poti pleca de la zero fiindca profesorii nun pot preda diferit tie.
Dar acum de ce nu pui mana sa inveti informatica, la scoala?
Nu vin profesorii la ore? De ce nu faceti reclamatie?

| Marius2001Pop explică (pentru Violleta2022):

Avem un profesor batran care ne preda numai pascal, dar mai mult ne arata word si chestii de office.
Ma gandeam si la facultatea de electronica, dar profesorii imi zic ca acolo se duc aia care nu au prins loc undeva mai bine happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marius2001Pop):

Du-te la electronica, daca tu crezi ca o intelegi mai bine si ti-ar place ca profesie, fiindca in industria IT este concurenta acerba si rezista doar cei foarte buni, care de altfel fac si bani adevarati.