| unsimplucopil a întrebat:

Salut.
Sunt Petru, și am 18 ani!
Povestea vieții mele este următoarea.
părinții mei s-au despărțit când aveam 2 ani (în 2004)
După acea perioadă am stat la bunicii de pe mamă până în 2008.
Pentru că mama nu putea sta cu mine, pentru că a plecat în Italia, și nici să mă ia cu ea, nu putea.
Bunica, a murit în Iarna lui 2008.
Și bunicu de unu singur nu a putut avea grijă de mine.
De aceea în 2009 am venit să locuiesc, la mătușa și unchiu.
Ei aveau un băiat de 16 ani, cu care m-am înțeles foarte bine(fiiind vărul meu)
Aici eu am făcut grădinița și cele 8 clase.
Mama a decis să mă ia în Italia în 2017.
Numai că eu trebuia să dau (Capacitatea de a 8-a), pentru a putea intra la liceu.
Bine înțeles că nu am mai dat nimic și m-am dus în Italia.
Acolo m-am adaptat destul de bine, dar fiind vorba că era la bloc, nu prea îmi plăcea.
Am stat 3 luni acolo în Italia.
Am venit în Toamnă în România când trebuia să mă înscriu la liceu.
Dar nu m-am putut înscrie din cauză că nu aveam dat Examenul de Capacitate.
Așa că m-am înscris la o profesională(Turism)
Am făcut numai 2 ani(Trebuia 3 dar nu am mai vrut să continui), din cauză că nu prea mă înțelegeam cu colegii și mai multe motive.
Ideea e că nu am prieteni, nu am iubită, momentan nu lucrez nicăieri, nu prea mă înțeleg cu nimeni(Și familie), Și am vrut de câteva ori să mă sinucid.
Odată am băut Antigel, și am ajuns la Spital la Iași(în 2019), am stat o lună. Ăia de acolo se mirau, cumde trăiesc!
Ideea e că vreau să vă întreb. Eu am de câteva zile un gând de sinucidere, ceva cu funie, v-ați prins voi.
Ce îmi recomandați să fac?
Să mă sinucid, sau să continui în lumea asta de...!
Aștept răspunsuri și sfaturi.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Teo29 a răspuns:

1. Fa-ti un cv ( asa cum este el in realitate ) si aplica la 200 de job-uri. DIn ele, poate 10 te vor chema la interviu iar macar 1 angajator sa iti ofere o sansa.

Statul acasa te aduce in starea asta. Daca ai deveni independent financiar, ti-ar fi mult mai bine! Asa vei intalni oameni noi, iesi din rutina asta negativa de acum.

2. Fa voluntariat in timpul liber! Te va ajuta foarte mult
Consulta totusi si un psiholog cand vei avea ceva banuti. Starea ta interioara nu este normala, iar cu putina indrumare cred ca te vei face bine!

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Tu vrei sfaturi daca sa te sinucizi sau nu? Cred ca iti dai singur seama ca toata lumea va incerca sa te faca sa intelegi ca viata are si parti bune.De ce? Pentru ca daca iti deschizi sufletul si mintea, viata este mai mult frumoasa decat de cacao...
Tu crezi ca nimeni nu mai are probleme in afara de tine.Cu totii avem probleme. Daca ar fi asa, 75% din populatia planetei s-ar sinucide.Dar important este sa nu te hazardezi si sa vezi doar problemele.Trebuie sa iesi din acea zona care te face sa te simti asa si sa incepi sa vezi ca exista si lucruri minunante in viata.
Este greu sa treci prin atatea pierderi, mai ales fiind copil.Atunci cand ai cel mai mult nevoie de o familie...Dar, hei! Familia de care ai nevoie ti-o poti face chiar tu.Esti foarte tanar si ai timp sa iti faci si prietena si sa faci tot ceea ce vrei.
Referitor la scoala, cred si sper ca stii ca iti poti continua studiile si face un liceu in paralel cu un serviciu.Deci poti progresa.
Acolo vei cunoaste si oameni care, vei vedea, au trecut prin experiente similare si vor si ei sa evolueze si sa aiba o viata mai buna, la fel cum cred ca vrei si tu, in fond.
Asa ca daca tu ai vrut sa te sinucizi si totusi ai o noua sansa la viata, poate ar trebui sa fii mai intelept si sa incerci sa profiti de ea.