| VladCirceanu a întrebat:

Aceasta poate parea o intrebare disperata, dar in fine.
Colegii mei de clasa vor sa punem toti bani si sa-i luam cadou dirigii de ziua ei care e in curand, dar eu nu vreau sa dau 50 de lei asa de pomana.
Cum fac sa nu ma prinda ca nu dau bani si eu? Ca o sa fie trecuti pe o lista cei care dau banii. As putea sa fur foaia, dar e riscant.
Voi ce ati face in locul meu? Sa dau banii aceia nu e o solutie.

2 răspunsuri:
| eckblume a răspuns:

Ce vor sa cumpere de banii astia?
Si daca sunteti 20 in clasa, tot e mult 50 de lei.
Spui adevarul: nu dau eu atat pentru un cadou.
Mai bine ii cumperi tu ceva simbolic.
Nu iei nicio lista-chiar te faci de ras daca procedezi asa. E ok sa spui ce consideri. Nu te obliga nimeni sa pui bani pentru cadou. Spui clar: nu vreau sa dau bani si gata. Acum nu stiu ce sa zic daca se supara sau nu colegii tai. La mine ziceau sa punem 50 de lei, dar in final puneam 20 fiindca nu erau toti de acord.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să vorbești cu colegii tăi.
Până la urmă dacă dă fiecare elev cate 50 de lei e prea mult pentru un cadou.