| Madalyn a întrebat:

Salutare TPU happy am si eu o intrebare!
In curand vreau sa dau pentru permis cat. B
Eu impreuna cu un prieten am pus ochii pe o masina cu ajutorul careia am putea scoate ceva banuti si vrem sa punem bani jumi-juma sa o cumparam!
As vrea sa stiu insa daca o masina poate avea doi proprietari. adica daca putem fi trecuti amandoi in acte ca fii proprietari, ca sa nu fie probleme intre noi mai tarziu! happy
Astept raspuns!

Răspuns Câştigător
| B27VIP a răspuns:

Se poate inregistra coproprietatea unui autoturism in CIV, pe baza unei declaratii la Politie, prin care cei doi accepta reciproc si de comun acord ca unul sa fie "proprietar" iar cel de-al doilea sa apara la mentiuni ca si coproprietar.
Desigur, impozitul il va plati proprietarul (nu la comun, ca nu au aceeasi adresa si aceeasi fisa fiscala) iar cei doi se inteleg (sau nu) cum impart.
De fapt singura diferenta este legata de imposibilitatea instrainarii ulterioare fara acordul ambilor dar nu sunt stabilite cote-parti de proprietate (ca in cazul proprietatii imobiliare, unde se specifica in CF - acolo unde exista, cota parte de proprietate a fiecaruia, pentru proprietati in indiviziune).

conform Ordinului ministrului MAI nr. 1501/2006, publicat în Monitorul Oficial 941/21. 11. 2006.

SECŢIUNEA a 2-a
Înmatricularea, înregistrarea şi radierea vehiculelor

Art. 15. - (1) Odată cu realizarea operaţiunilor de înmatriculare a vehiculului, autoritatea competentă eliberează proprietarului sau mandatarului acestuia un certificat de înmatriculare conform categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv, precum şi plăcuţe cu numărul de înmatriculare.
(1. 1) La cererea scrisă a proprietarului unui vehiculul, în certificatul de înmatriculare... dar mai bine citeste tu

http://www.politiaromana.ro/dpr/oug_63_2006.htm

sa auzim de bine!

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Eu cred ca se poate, mergeti la un notar si faceti actele de vanzare cumparare pe numele vostru si specificati ce suma ati pus fiecare pentru cumpararea masinii.

| Madalyn explică:

OK, am inteles cum stau treburile... multumesc pentru raspunsuri happy

| St3fa a răspuns:

Nu se poate ca in acte sa treci 2 propietari numai daca sunteti ceva rude dar in schimb nu. Daca vreti puteti ca unul din voi sa fie trecut dar o sa apara neintelegeri intre voi!