| Anonymus12300 a întrebat:

Salutare! Credeți că este normal ca la varsta de 16 ani sa nu fi avut încă primul sărut? Sunt fată, iar toate prietenele mele l-au avut deja. Nu stiu pur si simplu nu am gasit persoana potrivită

10 răspunsuri:
| SdioneL a răspuns:

Nu e nimic rau in asta, nu ar trebui sa te judece nimeni, si daca o face, schimbi prietenii (daca face parte din grupu tau de prietenii cel care te judeca) daca nu face parte ignori

Da, se zice ca acum la 15-20 de ani e cel mai bine sa ai macar o relatie, nu zice nimeni de lunga durata, sau care sa includa sex, si doar sa vezi cum se simte acel sentiment

De asemenea daca te streseaza gandu ca n-ai avut inca un iubit, incearca sa ii bagi si tu in seama, nu te judeca nimeni, dar nu alege toti 'bagabonti' care stii deja ca schimba 3 iubita in 3 zile

Inca ceva, eu am avut primul sarut pe la 15 ani parca, si gen, urasc ca a fost fix cu persoana aia laughing deci mai bine aștepți decat sa faci greseala asta

| Jus7t a răspuns:

Stai liniștită, este ok, ai timp să ai destule relații până întâlnești pe cineva potrivit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba chiar e foarte bine și un motiv de respect dinspre cei din jur.

| Drimmero a răspuns:

Da, e in regula, nu iti face probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este foarte normal. Eu am 18 ani, deși visez că toate fetele la o relație frumoasă, nu pot accepta idea să fiu sărutată la vârstă mai mică de 20 de ani sau mai mult. Nu te lua după alții. Sfatul meu e să te ferești de relații tinere, ele sunt superficiale.

| Catrice a răspuns:

Dacă n-ai experimentat pana acum, ramai nemăritata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e destul de normal după părerea mea.

| Violleta2022 a răspuns:

La 16 ani esti minora inca, deci copil/adolescent, ceea ce nu te situeaza pe un standard de "femeie batrana", dimpotriva, ai toata viata inainte sa-ti faci prieteni, iubiti sa fii sarutata sau chiar sa ai sex.
Inceteaza sa te mai compari cu prietenele tale, pentru ca nu-i normal si nici sanatos sa te injosesti, sau sa iti iei de standard una care este deja ciuruita.

| FantasyBoy a răspuns:

Din moment ce intrebi asta, e clar ca te preocupa subiectul, da, e normal, numai ca e trist, cauta un baiat cuminte si sufletist si fa asta si altele, altminteri peste ani vei regreta amarnic ca nu ai facut nimic in adolescenta, vei ramane cu o mare tristete. Nu o fa doar ca sa fie facuta, ci din suflet, bucura-te de fiecare clipa.

| AndreiXZ a răspuns:

Stai linistita, mai asteapta 2 ani sa devii majora si orienteazate spre baieti mai mari ca tine cu minim 3 ani. Baietii din categoria ta de varsta sunt doar niste copii din multe puncte de vedere.