| andreisergiu123456789 a întrebat:

Salutare,dau bacul anul acesta la matematica.
Obiectivul meu este nota 6.
Mi-ati putea spune va rog frumos, cateva jmecherii ca sa iau 6.
Stiu ca trebuie sa inveti, eu lucrez in acest sens, dar prin jmecherii ma refer la exercitiile de pe subiecte.
1.)Ce exercitii de pe foaia cu subiecte sunt de obicei cele mai accesibile?
2.)Ce metoda ati folosit voi,pentru a aduna cat mai multe puncte? V-ati bazat in momentele grele pe rezolvari partiale?
Cam astea ar fi, pentru cei care nu au inteles, as dori pur si simplu o metoda pe care ati folosit-o ca sa luati 6 mai usor, o metoda prin care ati reusit sa cumulati cat mai multe puncte.
Dau funda si cheers(noroc)!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RainmakerX a răspuns:

Vezi ca toate exercitiile de la mate au cam acelasi nivel de dificultate acum laughing Nu mai esti in 2007 sa zici ca pica Riemann la subiectul 3 si nu il face nimeni.

Bacul de anul trecut (de la mate-info intensiv) a fost extrem de usor si dificultatea tot scade din 2007.

Subiectul 2 1a - foarte usor
Subiectul 2 2a - foarte usor
Subiectul 3 1a - foarte usor
Subiectul 3 2a - foarte usor
Astea de mai sus sunt efectiv pomana. (Pana acum nota 3)

Subiectul 1 1-4 sunt usoare, partea nasoala e ca nu stiu cata teorie stii sau daca stii, caz in care nu stiu daca le faci rolling on the floor
(Astea ar fi inca 2P daca le faci.)

Subiectul 1 5 este ceva cu vectori. Daca stii teoria de la vectori il faci dar nu as garanta caci de obicei exista ceva mediu la S1 si de obicei este 5 sau 6.

Subiectul 1 6 este trigonometria. Poate sa fie usor dar daca pica orice cu tangenta ma indoiesc ca stii formulele rolling on the floor

Subiectul 2 1b si 2b pot sa fie usoare dar acum depinde ce intelegi tu prin usoare.

Singurele care se pot compara cu alea din 2007 (naspa) sunt
S2 1c, 2c si S3 1c, 2c.

Fa toate variantele din 2016, 2017, 2018 (modelul dat in toamna de minister ca varianta, simularea, bac-ul si ce s-a dat in toamna celor care nu au luat). Asta inseamna 12 variante.
Daca le faci si le intelegi ai putea sa iei chiar 8.

Ideea e sa nu copiezi baremul, sa incerci sa le gandesti, sa le rezolvi cu manuta ta. Am avut colegi care "faceau" sute de variante cica dar copiau baremul si nu au facut mare lucru in bac. In caz ca te intrebi eu am gresit 2 1c. La mate nu e subiectiv ca la romana asa ca bafta, stiu ca poti!

Ai timp destul.

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ca să știm de unde te luăm: cât ai luat (vei lua) la simulare?

| andreisergiu123456789 explică (pentru sierra1):

4,50 sigur, m-am si verificat

| andreisergiu123456789 explică (pentru andreisergiu123456789):

Cu domn profesor

| sierra1 a răspuns:

1 primele (și mai roagă-te să fe grilă)
2 scrie orice, se punctează mai mult decât dacă n-ai avea nimic

| andreisergiu123456789 explică (pentru sierra1):

Nu sunt grila deloc cele de la subiectul 1, sunt clasa 12.

| RainmakerX a răspuns (pentru sierra1):

Nu ai grile la mate, atunci ar fi fost prea usor rolling on the floor
E ok oricum, bacul de acum nici nu se compara la dificultate cu ala din 2005-2007.

Anul trecut chiar le-a dat raspunsurile integralelor si le-a spus "sa se demonstreze ca integrala este atat...".

| sierra1 a răspuns (pentru RainmakerX):

"Nu ai grile la mate"

de unde știe domnia ta, vii din viitor?

| RainmakerX a răspuns (pentru sierra1):

In fiecare an (in octombrie-noiembrie) sunt date niste modele/structuri dupa care se va desfasura bacul din acel an.
Modelul ala poate sa fie schimbat numai in decursul anului urmator asa ca anul acesta nu o sa fie grile.

Oricum nu o sa fie nici in urmatorii ani pentru ca porcariile acelea de subiecte propuse la misto anul trecut erau mult prea usoare.
Deja avem generatii mai slabe (per total) fata de alea din 2007.
In loc sa schimbam ceva in bine scadem standardul rolling on the floor Tipic noua.

| sierra1 a răspuns (pentru RainmakerX):

"In fiecare an (in octombrie-noiembrie) sunt date niste modele/structuri dupa care se va desfasura bacul din acel an..."

modelele sunt cele din luna martie, date odată cu simulările

"Oricum nu o sa fie nici in urmatorii ani pentru ca porcariile acelea..."
e o părere personală ce-ți apartine și o respect

| andreisergiu123456789 explică (pentru sierra1):

De la profesor, profesorul de la minister, si ministerul de la politie(intelegi ce zic eu...nu intru in detalii), ca din punct de vedere legal, nu au voie sa schimbe regulile din timpul jocului, introducerea grilelor e un act ce incalca regulamentul, care zice clar de la inceperea scolii ministerul nu are voie sa schimbe structura subiectelor, deoarece au avut destul timp de la bacul trecut pana la inceperea scolii.

| sierra1 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

",introducerea grilelor e un act ce incalca regulamentul"

care regulament?

| andreisergiu123456789 explică (pentru sierra1):

Regulamentul dat de minister draguta, la data de 11 septembrie(de obicei)care nu are voie sa-l incalce.Initial am crezut cu totii, ca pur si simplu nu au mai vrut sa bage grile, dar adevarul era ca era cam ilegal.
Oricum s-a postat de mult modelul la matematica pentru 2019.
Si acest model, zice domnia ta ca nu conteaza?
Te rog sa-mi scuzi curiozitatea, vi de pe softpedia, draga?

| andreisergiu123456789 explică (pentru andreisergiu123456789):

Imi cer scuze pentru ultima propozitie, dar sunt cam "sechelat" de acel forum, daca ma poti intelege.O zi frumoasa!

| sierra1 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

"-a postat de mult modelul la matematica"

deci domnu': regulament e una și model e alta! De acord?

| AC4S4 a răspuns:

Toate exercitiile au si punctaje partiale.
La subiectul 1 sunt 6 exercitii relativ-simple. Daca faci 4 din ele ai nota 3 ( cu tot cu punctul din oficiu).
La subiectul 2 si 3 sunt cate 2 exercitii, de obicei matrice, polinoame, legi de compozitie, respectiv derivate, integrale, functii, siruri. Primul subpunct de la fiecare exercitiu e foarte usor, astfel incat fiecare sa poata sa ia o nota decenta. Daca faci primul subpunct de la fiecare exercitiu ai nota 5. De asemenea, nici subpunctul 2 nu ar trebui sa fie foarte greu, se poate face daca exersezi putin acasa pe modele din anii trecuti. Astfel, vei obtine cel putin nota 6.

Cel mai bine ia culegerea cu modele de bac din 2009 si fa de acolo. Sunt 100 de modele, sa zicem ca nu le faci pe toate ca nu ai timp. Dar ai putea sa faci astfel: modelul 1, modelul 5, modelul 10... tot asa pana la modelul 100. Acele modele au si rezolvari cu explicatii. Sunt de ajutor, e bine sa intelegi cum se face un exercitiu, nu doar sa stii ca "asa se face".